Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Gruzja oskarża Moskwę o aneksję Abchazji i Osetii

0
Podziel się:

Tibilisi jest zaniepokojone współpracą Moskwy z separatystami.

Gruzja oskarża Moskwę o aneksję Abchazji i Osetii
(PAP/EPA)

Gruziński minister spraw zagranicznych Dawid Bakradze oskarżył Moskwę o próby anektowania separatystycznych republik na terenie Gruzji - Abchazji i Osetii Południowej.

Zaniepokojenie decyzją Moskwy o wzmocnieniu współpracy z gruzińskimi regionami separatystycznymi wyrazili szef unijnej dyplomacji Javier Solana oraz sekretarz generalny NATO Jaap de Hoop Scheffer.

Wcześniej prezydent Rosji Władimir Putin zalecił ustanowienie ściślejszych kontaktów z tymi republikami, w trosce - jak podkreśla rosyjskie MSZ - o ich ludność, w tym mieszkających tam Rosjan, którzy _ przez lata byli pozbawieni możliwości godnego życia _.

- _ Rosyjskiemu rządowi polecono współpracę z faktycznymi organami separatystycznych regionów Abchazji i Osetii Południowej w organizowaniu współdziałania w dziedzinie handlu, gospodarki, w kwestiach naukowo-technicznych, społecznych, w dziedzinie informacji, kultury i edukacji _ - podało rosyjskie MSZ.

- _ Jest to próba zalegalizowania aneksji obu gruzińskich regionów _ - ocenił w komunikacie gruziński minister Bakradze.

Rzeczniczka Solany, Cristina Gallach, powiedziała: - _ Jesteśmy zmartwieni tymi jednostronnymi decyzjami, zawsze opowiadaliśmy się za integralnością terytorialną Gruzji _. Dodała: - _ Zawsze ocenialiśmy, że ten rodzaj konfliktów powinien być rozwiązywany na drodze dialogu _.

Sekretarz generalny NATO de Hoop Scheffer mówiąc o swoim zatroskaniu działaniami Rosji zauważył, że kraje członkowskie NATO zgłaszały w tym miesiącu poparcie dla integralności terytorialnej Gruzji na szczycie sojuszu w Bukareszcie. Zapadła wówczas zgoda co do przyjęcia Gruzji do sojuszu, co prawda w nieokreślonym terminie.

- _ Rosyjskie działania podważają tę integralność _ - oświadczył de Hoop Scheffer w komunikacie. - _ Wzywam Federację Rosyjską do zmiany tych kroków i wzywam władze gruzińskie do dalszego okazywania powściągliwości _.

Prezydent Gruzji Micheil Saakaszwili (na zdjęciu) zwołał posiedzenie gruzińskiej Rady Bezpieczeństwa. Gruzińska kompania medialna Rustavi 2 informując o oświadczeniu rosyjskiego MSZ napisała, że _ Rosja rozpoczęła bezpośrednie negocjacje z separatystami, a _ _ o strefach konfliktu mówi jak o niezależnych państwach _.

Agencja ITAR-TASS podała, że izba wyższa rosyjskiego parlamentu rozpatrzy 25 kwietnia apel Osetii Północnej, która jest republiką Federacji Rosyjskiej, o uznanie niepodległości Osetii Południowej, będącej formalnie częścią Gruzji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)