Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grypa odpuszcza?

0
Podziel się:

Zieliński: Od początku grudnia spada liczba zachorowań. Większość to przypadki A(H1N1).

Grypa odpuszcza?
(PAP/Grzegorz Jakubowski)

W pierwszym tygodniu grudnia odnotowano spadek liczby zachorowań na grypę - informuje krajowy konsultant ds. epidemiologii, prof. Andrzej Zieliński z Państwowego Zakładu Higieny - Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego.

Jak powiedział prof. Zieliński, w pierwszym tygodniu grudnia PZH zarejestrował 96 tys. przypadków zachorowań na grypę i podejrzeń zachorowań. Średnia zapadalność wyniosła w tym czasie 36,04 na 100 tys. osób.

Dla porównania, w ostatnim tygodniu listopada odnotowano prawie 134 tys. zachorowań, a średnia zapadalność wyniosła 43,91 na 100 tys. osób.

_ - Trzeba się cieszyć ze spadku zachorowań, ale nie wiemy co będzie w kolejnych tygodniach. To może być jednorazowy spadek, zobaczymy co będzie działo się dalej _ - powiedział prof. Zieliński.

Krajowy konsultant podkreślił, że spadek zachorowań widać we wszystkich grupach wiekowych.

Główny Inspektor Sanitarny Andrzej Wojtyła wyjaśnił, że wpływ na mniejsza liczbę zachorowań ma pogoda i utrzymująca się wysoka, jak na tę porę roku temperatura.

POSŁUCHAJ ANDRZEJA WOJTYŁĘ:

Andrzej Wojtyła dodał, że wirus grypy żyje w temperaturze 20 stopni Celsjusza 6 do 8 godzin, a w temperaturze 4 stopni - dwie doby. Zamrożony może przetrwać parę lat.

ZOBACZ TAKŻE:

Większość zaraża się A(H1N1)

O tym, że większość obecnych zachorowań to grypa wywołana wirusem A/H1N1 - według profesora - świadczy fakt, że największa zapadalność występuje w grupie dzieci do 14. roku życia, przy grypie sezonowej największa zapadalność odnotowywana jest wśród osób po 65. roku życia.
Do tej pory na terenie Polski laboratoryjnie potwierdzono 1520 przypadków zakażenia wirusem A/H1N1, 55 osób zmarło.

Raporty Money.pl
*Koszty grypy? Resort zdrowia ich nie zna! * W ubiegłym roku na szczepienia przeciwko grypie Polacy wydali około 100 mln złotych. Epidemia może nas kosztować ponad dziewięćdziesiąt razy więcej - szacuje Money.pl.
*NFZ nie refunduje leków przeciwko grypie * Gdyby w Polsce na grypę zachorowało tyle samo osób co na Ukrainie, na zakup leków musielibyśmy wydać 30 mln złotych. I to z własnych kieszeni, bo medykamenty te nie są refundowane. Rząd na zakup szczepionek przeciw wirusowi A/H1N1 będzie musiał wydać co najmniej 111 mln złotych.
*Prywatne badanie na A(H1N1) drogie i z przeszkodami * Money.pl sprawdził, w jaki sposób w Polsce można zbadać się na obecność wirusa A(H1N1).
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)