Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Grzywna za rasistowski artykuł

0
Podziel się

Węgierski Państwowy Zarząd Mediów (NMHH) ukarał grzywną prawicowy dziennik "Magyar Hirlap".

Grzywna za rasistowski artykuł
(DRB62/CC/Flickr)
bEgWTBBx

Węgierski Państwowy Zarząd Mediów (NMHH) w środę ukarał grzywną prawicowy dziennik _ Magyar Hirlap _ za rasistowski artykuł. Zdaniem komentatorów to przełomowa decyzja, bo od utworzenia w 2010 roku urząd wymierzał kary jedynie mediom sprzyjającym opozycji.

Sprzyjającego rządowi gazeta musi zapłacić grzywnę wysokości 250 tys. forintów (ok. 3,5 tys. zł) za tekst swego czołowego publicysty Zsolta Bayera na temat incydentu z udziałem Romów - orzekł wpływowy NMHH, powołując się na artykuł 17 węgierskiej konstytucji, zakazujący _ podżegania do nienawiści na tle rasowym _.

Zsolt Bayer to jeden z najbliższych współpracowników premiera Viktora Orbana. Razem z nim zakładał rządzący Fidesz i otrzymał legitymację partyjną z numerem 5. Nie pełni żadnej funkcji politycznej, ale często przemawia na wiecach u boku Orbana i organizuje prorządowe demonstracje z udziałem zwolenników prawicy.

bEgWTBBz

W artykule, który ukazał się 5 stycznia, Bayer określił romską mniejszość na Węgrzech mianem _ zwierząt niezasługujących na to, by żyć jak istoty ludzkie _. Publicysta stwierdził, że _ wielu Romów to zabójcy, których należy natychmiast wyeliminować _.

Artykuł powstał po tragicznym incydencie, który miał miejsce w Sylwestra w miejscowości Szigethalom niedaleko Budapesztu. Podczas bójki węgierskich bokserów z Romami jeden ze sportowców został zaatakowany nożem i w ciężkim stanie został przewieziony do szpitala.

Po publikacji artykułu na Węgrzech rozpętała się burza. Podczas masowych demonstracji organizowanych przez organizacje obywatelskie, protestujący nosili szale z napisem _ Jestem Romem _ i żądali, by Orban osobiście potępił słowa Bayera i usunął go z partii. Szef opozycyjnego ugrupowania _ Razem 2014 _ Gordon Bajnai domagał się, by prokurator generalny oskarżył Bayera o podżeganie do nienawiści rasowej.

Od kontrowersyjnego artykułu zdystansował się wówczas wicepremier i minister sprawiedliwości Tibor Navracsics, jednak rzecznik Fideszu Mate Kocsis ocenił, że publicysta miał rację, choć wyraził się w _ kontrowersyjny sposób _.

bEgWTBBF

W kolejnym artykule Bayer twierdził, że został źle zrozumiany. _ Nie pisałem o fizycznej likwidacji romskiej mniejszości, ale o tym, że jej przedstawiciele powinni respektować zasady społecznej koegzystencji w naszym kraju _ - przekonywał.

Artykuły Bayera nie od dziś budzą kontrowersje na Węgrzech. W 2009 roku publicysta zaatakował węgierskich dziennikarzy pochodzenia żydowskiego po wypowiedzi dziennikarza Rudolfa Ungvaryego, który ostrzegał, że wygrana Fideszu w wyborach oznacza objęcie władzy przez ludzi, których przodkowie zabijali Żydów.

Węgierscy komentatorzy uznali decyzję NMHH za _ symboliczną i przełomową _, gdyż urząd ten wielokrotnie nakładał grzywny na media sprzyjające opozycji (np. telewizja RTL Club i rozgłośnia Klubradio), ale dotąd ani razu nie interweniował w sprawach dotyczących mediów prorządowych.

NMHH został utworzony w lipcu 2010 roku na podstawie ustawy medialnej znowelizowanej głosami deputowanych Fideszu. Rządząca prawica sprawuje w nim pełną kontrolę.

bEgWTBBG

Decyzje NMHH, uprawnionego do wymierzania wysokich kar finansowych mediom, które _ nie reprezentują w sposób zrównoważony politycznych punktów widzenia _, wielokrotnie krytykowała Komisja Europejska, Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Czytaj więcej w Money.pl
Komputer napisze artykuł za dziennikarza Najbardziej niepewni mogą być redaktorzy, którzy na co dzień piszą o sporcie i finansach, zwłaszcza jeśli zajmują się sytuacją na giełdzie.
Biznesmen zlecił zabójstwo. Wpadł w Moskwie Według redakcji biznesmen był jedynie pośrednikiem, a zabójstwo zlecił były wicegubernator tego regionu.
Węgrzy obejrzą "Obławę" Jednym z prezentowanych filmów będzie nagradzana _ Obława _ - wojenny thriller, w reżyserii Marcina Krzyształowicza i z Marcinem Dorocińskim w roli głównej.
bEgWTBCa
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)