Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Halemba: pierwsza rocznica tragedii

0
Podziel się:

Dziś mija rok od katastrofy w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej. W wyniku tragedii zginęły 23 osoby.

Halemba: pierwsza rocznica tragedii
(PAP/Andrzej Grygiel)

ac">fot: PAP/Andrzej Grygiel[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://www.money.pl/galeria/ruda;slaska;rocznica;katastrofy;w;kopalni;halemba,galeria,274,0.html)Dziś mija rok od katastrofy w kopalni "Halemba" w Rudzie Śląskiej, w której zginęło 23 górnikow. Było to najtragiczniejsze wydarzenie w górnictwie od 27 lat.

Do katastrofy doszło na głębokości 1030 metrów. Górnicy odzyskiwali tam pozostawiony pod ziemią sprzęt wart 17 milionów złotych, kiedy doszło do eksplozji metanu i pyłu węglowego. Zginęli wszyscy górnicy, którzy znaleźli się w strefie wybuchu.

Podjęta natychmiast akcja ratownicza trwała kilkadziesiąt godzin i była kilkakrotnie przerywana z powodu wysokiej temperatury i narastającego stężenia metanu w wyrobisku.

Zdzisław Ociepka:
Zawsze idzemy po żywych

"Nadzieja zawsze umiera ostatnia" - wspomina ratownik Zdzisław Ociepka. Rok temu nadzieja tliła się przez 30 godzin. Dwa dni po katastrofie ratownicy dotarli do wszystkich ofiar. Prezydent Lech Kaczyński ogłosił żałobę narodową.

"Sens życia człowieka nie zamyka się w doczesności" - mówił ksiądz Henryk Jończyk, podczas mszą świętej w intencji ofiar katastrofy. Proboszcz parafii pod wezwaniem Matki Bożej Różańcowej ksiądz Bernard Drozd wymienił nazwiska wszystkich 23 zabitych górników. Wspominając ich rodziny, przypomniał, że osierocili w sumie 32 dzieci.

Bogusław Ziętek:
To nie był wypadek przy pracy

Przed mszą na cmentarzu komunalnym odsłonięto fragment tablicy z nazwiskami górników, którzy zginęli rok temu. Na tablicy są teraz nazwiska 191 osób, które poniosły śmierć w kopalni Halemba w ciągu ostatnich 50-ciu lat.

Na drzwiach wejściowych do siedziby Kompanii Węglowej w Katowicach związkowcy z Sierpnia 80 zawiesili też 23 klepsydry. Domagają się ukarania winnych. Jak powiedział do zgromadzonych przed siedzibą Kompanii Węglowej górników przewodniczący związku Bogusław Ziętek - w Halembie rok temu nie było wypadku - tam zamordowano ludzi.

Kazimierz Służewski:
Nigdy wcześniej nie było takiej pomocy

Setki osób postanowiło pomóc 23 rodzinom, które straciły pod ziemią najbliższych. Pieniądze przesyłane były na konta Caritasu i Polskiego Czerwonego Krzyża. Fundacja Rodzin Górniczych od roku pomaga rodzinom górników. "Dzieciom ufundowała stypendia, zadbała też o opiekę psychologiczną" - mówi prezes Fundacji Kazimierz Służewski.

Wiceprzewodniczący związku zawodowego ratowników górniczych
Marek Czyżewski:
Możemy opanować metan

zwraca uwagę na fakt, że w kopalniach nadal jest niebezpiecznie. Jest wywierana presja, by wydobywać jak najwięcej węgla, a sprzęt ratowników górniczych nadal bardziej przypomina urządzenia sprzed 20 lat niż nowoczesną aparaturę.

"Ryzykowanie i ułańska fantazja zarządów niektórych kopalń prowadzi do tragedii, których można było uniknąć. Technologia jest tak nowoczesna, że udaje się przewidzieć zachowania natury" - mówi Czyżewski.

Waldemar Pawlak:
To jest zawód dla mocnych ludzi

Wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak podkreślił, że z wypadku w kopalni "Halemba" trzeba wyciągnąć wnioski. Pozwoli to - jego zdaniem - poprawić bezpieczeństwo pracy pod ziemią. Zawsze będzie to jednak zawód szczególnie niebezpieczny - dodał wicepremier.

Pawlak nie chciał zdradzić, kto w rządzie Donalda Tuska będzie wiceministrem gospodarki odpowiedzialnym za górnictwo. Nie wykluczył, że będzie to osoba ze Śląska. Jej personalia poznamy po expose premiera.

ZOBACZ TAKŻE:

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)