Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Hazardowy gigant sprzedany

0
Podziel się:

Największy operator kasyn na świecie - Harrah's Entertainment zostanie kupiony za 17,1 mld dolarów przez dwa fundusze inwestycyjne.

Hazardowy gigant sprzedany
(PAP / EPA)

Największy operator kasyn na świecie - amerykańska firma Harrah's Entertainment zostanie kupiona za 17,1 mld dolarów przez dwa fundusze inwestycyjne.

Harrah's to największy operator kasyn na świecie. Jest właścicielem takich krezusów jak Flamingo czy kasyna Caesars Palace. Łącznie firma posiada 42 kasyna w Stanach Zjednoczonych, jedno w Kanadzie oraz 11 rozsianych po całym świecie, np. w Egipcie, Południowej Afryce czy Wielkiej Brytanii. Jest również w trakcie budowy kasyn na wyspach Bahama, Hiszpanii i Słowenii.

Chęć zainwestowania w branżę rozrywkową zgłosiły dwa fundusze private equity: Apollo Management LP oraz Texas Pacific Group. Propozycja kupna sieci kasyn padła już wcześniej, natomiast dziś została ostatecznie zaakceptowana.

Ceną za jaką kasyno zdecydowało się sprzedać to 17,1 mld dol. Jeszcze w listopadzie kwota ta wynosiła 16,7 mld dol. jednak spółka nie zgodziła się na taką transakcję. Do tej kwoty należy doliczyć jeszcze 10,1 mld dol. długu, które posiada sieć kasyn, a które uregulować zobowiązały się oba fundusze. Akcjonariusze operatora kasyn otrzymają po 90 dol. za każdą posiadaną akcję.

Z tego względu na to, iż wszystkie akcje zostaną skupione przez fundusze hazardowy ggiant zniknie z giełdy. Tym samym Harrah's nie będzie notowana na giełdzie od 1990 r. Dyrektor generalny operatora kasyn, Gary Loveman, powiedział agencji Reuters: "Harrah's nie potrzebuje być w obrocie publicznym. Mamy dużo wolnych środków finansowych".

_ Historia spółki zaczęła się w 1937 r. od założenia saloniku do gry w bingo w Reno, w stanie Nevada. _

Sam proces zakupu może jednak potrwać nawet 18 miesięcy, gdyż nowi właściciele będą musieli postarać się o licencje na prowadzenie działalności hazardowej.

Dofinansowana spółka planuje w przyszłości miliardowe inwestycje i poszerzenie swoich gruntów. To wszystko pozwoli jej konkurować z rywalami i ich coraz bardziej nowoczesnymi kasynami.

Jak szacują specjaliści z firmy Global Betting & Gaming Consultants, światowy rynek kasyn będzie wart w tym roku około 67 mld dol. Duży w tym udział mają właśnie kasyna należące do Harrah's, który w 2005 r. osiągnął 236,7 mln dol. zysku przy 7,1 mld dol. przychodów.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)