Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hillary Clinton znów aktywna w życiu publicznym

0
Podziel się

Po dwóch miesiącach nieobecności była sekretarz stanu USA wygłosiła wczoraj już drugie w tym tygodniu przemówienie. Zapowiedziała też, że w 2014 r. wyda książkę.

Hillary Clinton znów aktywna w życiu publicznym
(autor/CC/Flickr)
bDIsRdph

Po dwóch miesiącach nieobecności była sekretarz stanu USA wygłosiła wczoraj już drugie w tym tygodniu przemówienie. Zapowiedziała też, że w 2014 r. wyda książkę. Wciąż jednak odmawia potwierdzenia prezydenckich aspiracji.

65-letnia Clinton pożegnała się z urzędem szefowej dyplomacji 1 lutego. Po czterech niezwykle aktywnych latach w rządzie prezydenta Baracka Obamy Clinton, jego była rywalka o nominację Partii Demokratycznej w wyborach w 2008 roku, jest dziś nie tylko bardziej popularna od prezydenta, ale w ogóle od wszystkich polityków USA.

Aż 61 proc. Amerykanów ma o niej pozytywne zdanie. W hipotetycznych sondażach w związku z mającymi się odbyć za niespełna cztery lata wyborami prezydenckimi Clinton z łatwością wyprzedza obecnie wszystkich republikańskich faworytów na urząd prezydenta.

bDIsRdpj

Żona byłego prezydenta Billa Clintona zaledwie kilka tygodni pozostawała poza obiektywami kamer. We wtorek wygłosiła pierwsze przemówienie w Kennedy Center w Waszyngtonie, a wczoraj zabrała głos na światowym szczycie kobiet zorganizowanym przez fundację _ Woman in the World _ w Nowym Jorku. Na obu tych spotkaniach była senator i była szefowa dyplomacji mówiła - zyskując ogromny aplauz - o prawach kobiet. Jeszcze w tym miesiącu Clinton rozpoczyna serię płatnych wystąpień.

Kilka dni temu nowojorski wydawca zapowiedział publikację w czerwcu 2014 roku książki autorstwa Clinton. W tej książce, jak ujawnił, Clinton _ przedstawi swoją wizję tego, jak Stany Zjednoczone mogą zmierzyć się z globalnymi wyzwaniami w zmieniającym się świecie _. Jako przygotowywanie gruntu pod ewentualną kampanię ocenia się też poparcie w marcu przez Clinton małżeństw gejów i lesbijek. Wcześniej Clinton opowiadała się za _ związkami cywilnymi _ osób tej samej płci, ale nie za małżeństwami.

O Clinton nie pozwalają zapomnieć też jej wierni zwolennicy. W tym tygodniu działalność rozpoczęła strona internetowa www.readyforhillary. To swoisty komitet wsparcia Clinton, który ma zbierać środki na jej ewentualną kampanię wyborczą w roku 2016. Na stronie zarejestrowało się już ponad 100 tys. zwolenników Hillary Clinton.

Clinton wciąż unika jednak deklaracji, czy będzie po raz drugi starała się zostać pierwszą kobietą w fotelu prezydenta w Białym Domu. Zdaniem komentatorów być może wyciągnęła wnioski z kampanii w 2008 roku. Wówczas, ciesząc się ogromną popularnością, bardzo wcześnie, bo już w 2007 roku, ogłosiła swą kandydaturę, by następnie przegrać z relatywnie mało znanym Barackiem Obamą.

bDIsRdpp

W hipotetycznym sondażu prezydenckim, jaki w marcu przeprowadził Quinnipiac University, Clinton bije z łatwością wszystkich republikańskich faworytów na urząd prezydenta. _ Była sekretarz stanu wystartowałaby w kampanii prezydenckiej w 2016 r. z ogromną przewagą - ocenił Peter A. Brown z Quinnipiac University. - Jest oczywiście zdecydowanie najbardziej znana, a ponad 20-letnie doświadczenie w świetle reflektorów pozwoliło jej tworzyć swój bardzo korzystny obraz w oczach Amerykanów _.

Jeśli Clinton zdecyduje się na start i wygra, to w dniu inauguracji w 2017 roku będzie mieć 69 lat. Jej wiek już jest przedmiotem ataków ze strony Republikanów. Na corocznej konferencji konserwatystów, która odbyła się w marcu, przywódca mniejszości w Senacie Mitch McConnell złośliwie zapowiadał, że kandydaci w prawyborach Republikanów będą _ młodzi i energiczni _, a _ u Demokratów będziemy mieć powrót Goldens Girls _, co było aluzją do serialu o starszych paniach.

Czytaj więcej w Money.pl
Clinton przygotowuje się do prezydentury? Ustępująca sekretarz stanu Hillary Clinton oświadczyła, że obecnie nie zastanawia się czy będzie ubiegać się o urząd prezydenta USA w 2016 r.
Clinton wraca do zdrowia. Wyszła ze szpitala Szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton została wypisana w środę ze Szpitala Prezbiteriańskiego w Nowym Jorku.
Hilary Clinton doznała wstrząśnienia mózgu Departament Stanu USA poinformował, że szefowa amerykańskiej dyplomacji Hillary Clinton zemdlała i doznała wstrząśnienia mózgu.
bDIsRdpK
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)