Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Hiszpania: Katalonia chce zakazać korridy

0
Podziel się

Jeżeli ustawa przejdzie Katalonia będzie drugim regionem, który zakaże walk byków.

Hiszpania: Katalonia chce zakazać korridy
(Moody75/CC/Flickr)
bEgYOxVh

Walki byków, od wieków utożsamiane z charakterem narodowym i kulturą hiszpańską, mogą zniknąć z Katalonii i jej stolicy, Barcelony. Parlament regionalny przegłosował podjęcie kroków legislacyjnych prowadzących do wydania zakazu korridy.

Decyzję podjęto głosami 67 deputowanych, przy 59 przeciw i pięciu, którzy wstrzymali się od głosu. Jej podstawą było dostarczenie do parlamentu listy z podpisami 180 tys. przeciwników walk byków w Katalonii, która ma szeroką autonomię regionalną.

Decyzja regionalnego parlamentu wywołała oburzenie zwolenników walk byków._ - Jest to ciężki zamach i atak polityczny na coś bardzo hiszpańskiego _ - powiedział znany toreador Enrique Ponce.

bEgYOxVj

Wbrew zwykłej praktyce parlamentu regionalnego, piątkowe głosowanie w sprawie korridy było tajne ze względu na wysoką temperaturę dyskusji publicznej na ten temat.

Jeden z trzech najsłynniejszych i największych hiszpańskich placów korridy, La Plaza Monumental, znajduje się właśnie w Barcelonie. Dwa pozostałe to największy w kraju Las Ventas w Madrycie i La Maestranza w Sewilli.

bEgYOxVp

Inicjatywę legislacyjną prowadzącą do zakazu walk byków w Katalonii poparła część sił lewicowych i dążących do ogłoszenia niepodległości Katalonii. Konserwatywna Partia Ludowa jest przeciwko zakazowi. Socjaliści i katalońscy nacjonaliści z Partii Konwergencja i Jedność pozostawili swoim deputowanym wolną rękę w głosowaniu.

Katalonia, jeśli przyjmie ustawę delegalizującą korridę, stanie się drugim regionem Hiszpanii, gdzie będzie ona zakazana. Pierwsze były Wyspy Kanaryjskie, gdzie walk byków zakazano w 1991 roku, ale tradycja korridy nie była w tym regionie mocno zakorzeniona.

bEgYOxVK
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)