Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Hołd przed Pałacem Prezydenckim, nie było PO i Lewicy

0
Podziel się:

Przedstawiciele klubów parlamentarnych złożyli wieńce. Rzecznicy klubów PO i Lewicy mówią, że nikt ich nie zapraszał.

Hołd przed Pałacem Prezydenckim, nie było PO i Lewicy
(PAP/Leszek Szymański)
bFfJqUeZ

Przedstawiciele klubów i kół parlamentarnych złożyli - miesiąc po katastrofie pod Smoleńskiem - złożyli wieńce. Nie było posłów PO i Lewicy. Jak tłumaczą rzecznicy nikt ich nie zapraszał.

aktualizacja 10.49

W uroczystości przed Pałacem Prezydenckim wzięli udział przedstawiciele klubu PiS: pełniący obowiązki szefa klubu Marek Kuchciński, szef komitetu wykonawczego PiS Joachim Brudziński i rzecznik klubu Mariusz Błaszczak.

bFfJqUfb

Obecny był także dyrektor biura klubu poselskiego PSL Stanisław Brzózka i przedstawiciele kół poselskich. Koło Stronnictwa Demokratycznego reprezentował Bogdan Lis, a Polski Plus - Jarosław Sellin.

fot: PAP/Leszek Szymańskifot: PAP/Leszek Szymański[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/hold;przed;palacem;prezydenckim,galeria,3685,0.html)W uroczystości wzięli także udział pracownicy Kancelarii Prezydenta, w tym minister Jacek Sasin. Kwiaty i znicze składali przed Pałacem Prezydenckim również warszawiacy.

W niedzielę rzecznik klubu PiS Mariusz Błaszczak powiedział, że jego klub wystąpił z formalnym zaproszeniem do innych klubów i kół, na poniedziałkową uroczystość przed Pałacem Prezydenckim.

Rzecznik klubu PO Andrzej Halicki powiedział, że nikt nie zapraszał Platformy do wzięcia udziału w tej uroczystości. _ - Wiem o niej z mediów. Natomiast rzeczywiście, mija dzisiaj miesiąc od katastrofy smoleńskiej, pamiętamy o tragicznie zmarłych, składamy kwiaty na ich grobach _ - podkreślił.

bFfJqUfh

W przekazanym później oświadczeniu klubu PO napisano m.in. że _ najlepszym sposobem złożenia hołdu tym, którzy zginęli w smoleńskiej tragedii jest wizyta w miejscu ich wiecznego spoczynku _.

Parlamentarzyści PO - napisano w oświadczeniu - złożyli w poniedziałek kwiaty m.in. na Wawelu, w Kołobrzegu, Będzinie, Katowicach, Gdańsku, Warszawie i w innych miejscach pochówku pasażerów TU-154, którzy zginęli 10 kwietnia.

_ - Powinniśmy pamiętać, że śmierć 96 pasażerów prezydenckiego samolotu ma przede wszystkim wymiar indywidualny. Dlatego zapaliliśmy znicze i złożyliśmy kwiaty na grobach m.in. Krystyny Bochenek, Grzegorza Dolniaka, Sebastiana Karpiniuka, Macieja Płażyńskiego i Arkadiusza Rybickiego. Również dzisiaj, przedstawiciele Platformy Obywatelskiej, złożyli kwiaty na Wawelu - w miejscu wiecznego spoczynku pary prezydenckiej _ - głosi oświadczenie klubu PO.

Delegacja parlamentarzystów PO - poinformowano w oświadczeniu - w Świątyni Opatrzności Bożej _ oddała także hołd ostatniemu Prezydentowi RP na uchodźstwie - Ryszardowi Kaczorowskiemu; przedstawiciele Platformy Obywatelskiej odwiedzili też groby innych ofiar smoleńskiej tragedii _.

bFfJqUfi

Rzecznik SLD Tomasz Kalita poinformował, że do klubu Lewicy nie dotarło żadne oficjalne zaproszenie na poniedziałkową uroczystość przed Pałacem Prezydenckim.

_ - Myśmy proponowali, żeby złożyć symboliczne znicze nie tylko przed Pałacem Prezydenckim, ale też przed siedzibami wszystkich partii politycznych, które utraciły w katastrofie swoich przedstawicieli _ - powiedział Kalita.

W katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem, do której doszło 10 kwietnia zginęło 96 osób, w tym prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką Marią.

Politycy podsumowują to co działo po katastrofie

Sławomir Nowak, szef sztabu wyborczegoBronisława Komorowskiegouważa, że w obliczu tragedii polski naród zdał test z empatii, solidarności i wzajemnego współczucia.

bFfJqUfj

Zdaniem eurodeputowanego SLDWojciecha Olejniczaka, przyczyny katastrofy zostaną solidnie wyjaśnione przez Polaków i Rosjan i śledztwo nie jest w żaden sposób zagrożone.
Poseł zwrócił jednak uwagę, że w związku z katastrofą w Polsce powstało duże zamieszanie.

_ - Zmienił się nastrój w Polsce, ludzie poczuli odpowiedzialność za państwo _ - uważaElżbieta Jakubiakze sztabu wyborczegoJarosława Kaczyńskiego.

O ile część struktur państwa postępowała bardzo dobrze i odpowiedzialnie, to - według posłanki PiS - rząd jest winien zaniechania, ponieważ nie wystąpił o przejęcie śledztwa.

bFfJqUfk

Na hasło _ miesiąc po katastrofie _ kandydat na prezydentaMarek Jurektakże reaguje krytyką rządu i premiera. Zdaniem lidera Prawicy Rzeczypospolitej, odpowiedzialne państwo powinno dążyć do tego, by prowadzić całość działań śledczych w sprawie śmierci blisko setki swoich obywateli.

W Warszawie zostaną dziś odprawione msze święte w intencji ofiar. Rano w Katedrze Polowej Wojska Polskiego we wspólnej modlitwie zjednoczą się rodziny, które utraciły swoich bliskich a także pracownicy instytucji, w których pracowały osoby, które poniosły śmierć pod Smoleńskiem.

Wieczorem w Archikatedrze Świętego Jana we mszy wezmą udział premier, marszałkowie Sejmu i Senatu a także przedstawiciele władz państwowych, samorządowych i wojskowych.

ZOBACZ TAKŻE:

bFfJqUfC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)