Notowania

wiadomości
06.10.2010 13:54

Holenderska spółka NWR chce kupić kopalnię Bogdanka

Holenderska spółka NWR chce odkupić cały pakiet akcji Bogdanki. Łącznie wyceniła ich wartość na 3,427 mld zł. We wtorek ogłosiła komunikat w tej sprawie.

Podziel się
Dodaj komentarz

- Połączenie NWR i Bogdanki stworzy lidera przemysłu wydobycia węgla w Europie Środkowej z Polską będącą w samym centrum przyszłego rozwoju. Planowana konsolidacja połączy dwa najlepsze na rynku zespoły zarządzających o uznanych osiągnięciach, realizujących istotne projekty rozwojowe oraz dzielących przekonanie o tworzeniu wartości poprzez wykorzystywanie możliwości istotnego rozwoju, których motorem jest wzrost produkcji samochodów i zapotrzebowania na energię elektryczną w regionie - stwierdził Mike Salamon, prezes NWR. NWR za każdą akcję oferuje 100,75 złotych. To o 13 proc. więcej od notowania z 4 października. Zarząd Bogdanki nie komentuje oferty NWR. - Działanie, z jakim mamy do czynienia, jest normalne na rynku kapitałowym. Traktujemy je jako skierowane do naszych głównych akcjonariuszy - poinformował Tomasz Zięba, rzecznik Bogdanki. Ponad 55 proc. akcji Bogdanki jest w rękach indywidualnych akcjonariuszy. Pozostałe walory mają fundusze emerytalne, m.in. OFE Aviva BZ WBK (14,74), OFE PZU Złota Jesień
(9,76) oraz skarb państwa (4,97). To już drugie podejście NWR do przejęcia Bogdanki. Holendrzy ofertę kupna złożyli też w 2008 r. Bogdanka to jedna z najbardziej dochodowych kopalni w Polsce. W ub. roku uzyskała 191 mln zł zysku netto.

Tagi: wiadomości
Źródło:
Polska The Times
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz