Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Hollande i Merkel chcą stanowiska szefa eurogrupy

0
Podziel się:
Hollande i Merkel chcą stanowiska szefa eurogrupy
(PAP/EPA)

Prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedzieli po spotkaniu w Paryżu, że są zgodni co do tego, że powinno zostać utworzone _ pełnowymiarowe _ stanowisko szefa eurogrupy.

_ Jeśli chodzi o organizację tej grupy, to jesteśmy zgodni, że szczyty strefy euro powinny się odbywać (pod przewodnictwem) pracującego w pełnym wymiarze prezydenta eurogrupy, który miałby szersze kompetencje _ - powiedział Hollande podczas konferencji prasowej, na której wystąpił wraz z niemiecką kanclerz. Szef eurogrupy łączy obecnie tę funkcję ze stanowiskiem ministra finansów swego kraju.

Nowy prezydent eurogrupy powinien mieć _ mandat od ministrów strefy euro, uprawniający go do podejmowania działań w sferze zatrudnienia, badań (naukowych) i przemysłu _ - dodał Hollande. Merkel powtórzyła podczas konferencji rekomendacje, jakie na użytek Francji sformułowała dzień wcześniej Komisja Europejska: Paryż musi przyspieszyć wdrażanie reform strukturalnych, zważywszy na to, że KE już przyznała mu dwa dodatkowe lata na zrównoważenie finansów państwa i zredukowanie deficyty budżetowego do poziomu poniżej 3 proc. PKB.

W środę Hollande zareagował na naciski KE, mówiąc, że _ Bruksela nie może dyktować Francji co ma robić _ - o czym przed spotkaniem prezydenta z niemiecką kanclerz przypomniały agencje. W przeddzień wizyty Merkel w Paryżu kilku niemieckich polityków wywodzących się środowisk konserwatywnych i liberalnych skrytykowało tę wypowiedź Hollande'a, uznając ją za _ niezrozumiałą _ i _ niewłaściwą _ - pisze AFP.

Podczas konferencji prasowej kanclerz pomyliła się i nazwała prezydenta nazwiskiem jego poprzednika: _ Francois Mitterand _. Jak pisze AFP _ prezydent patrzył na nią z rozbawieniem _, gdy mówiła: _ tematy, nad którymi pracujemy zostały poruszone przez Francois Mitteranda, chodzi o stymulowanie konkurencyjności, zatrudnienie, wzrost gospodarczy i bezrobocie młodych, którego zwalczanie ma kapitalne znaczenie dla naszych projektów _.

We wtorek Hollande ogłosił początek ofensywy przeciwko bezrobociu wśród młodych Europejczyków. Inicjatywa ma być realizowana razem z niemiecką kanclerz. Według danych Eurostatu, unijnego urzędu statystycznego, w lutym 2013 roku na bezrobociu było 5 mln 694 tys. młodych mieszkańców UE.

Na ten temat dyskutować będą w Berlinie - począwszy od 3 lipca - szefowie resortów pracy krajów unijnych. Obradom tym ma przewodzić Merkel. Ministrowie podejmą tę debatę po szczycie UE, zaplanowanym jest na 27-28 czerwca, podczas którego europejscy przywódcy będą rozmawiać na temat bezrobocia, konkurencyjności i wzrostu gospodarczego UE.

Czytaj więcej w Money.pl
Walka o Europę. Dwa państwa spierają się o... Berlin i Paryż były przez dziesięciolecia motorem europejskiej integracji. Jednak po objęciu rok temu przez socjalistę Hollande'a urzędu prezydenta stosunki między Berlinem a Paryżem uległy wyraźnemu ochłodzeniu.
Francja chce skończyć romans. Ma dosyć... Sytuacja Francji jest wyjątkowo niepokojąca również ze względu na postępującą utratę konkurencyjności jej gospodarki.
"Tymi krajami w Unii nie da się rządzić" Jego niepokój wzbudza przede wszystkim sytuacja we Francji, Bułgarii, Rumunii i Włoszech. Niemców oskarżył o obłudę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)