Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Internauci: Komorowski prezydentem po I turze

0
Podziel się:

Mimo druzgocącej przewagi Komorowskiego, nie można mówić o tym, że w sieci istnieje podział na wykształciuchów i mohery. Zwolennicy obu kandydatów są pod wieloma względami do siebie podobni.

Internauci: Komorowski prezydentem po I turze
(PAP/Bartłomiej Zborowski)

56 procent ankietowanych przez Money.pl deklaruje, że odda głos na pełniącego obowiązki prezydenta marszałka Sejmu. Jego największy konkurent cieszy się znacznie mniejszą popularnością w sieci. NaJarosława Kaczyńskiegochce głosować 18 procent internautów. Mimo druzgocącej przewagi Komorowskiego, nie można mówić o tym, że internauci dzielą się na _ wykształciuchów _ i _ moherowe berety _. Zwolennicy obu kandydatów są pod wieloma względami do siebie podobni.

- _ Te 18 procent poparcia odzwierciedla żelazny elektorat Prawa i Sprawiedliwości. On od pewnego czasu co prawda oscyluje na poziomie około 20-25 procent, ale nie chce przekroczyć tego poziomu _ - komentuje wyniki dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz, politolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Źródło: Badanie Money.pl

To pierwsza przedwyborcza ankieta przeprowadzona przez Money.pl. 26 i 27 kwietnia wypełniło ją 4886 internautów.
Badanie będziemy cyklicznie powtarzać aż do wyborów i sprawdzać, jak wraz z tokiem kampanii wyborczej zmieniają się preferencje internautów.

Jarosław Kaczyński w porównaniu z tradycyjnymi sondażami przeprowadzanymi na reprezentatywnej próbie ma w sieci poparcie mniejsze o około 10 punktów procentowych. Zapewne wynika to po części z tego, że wśród wyborców z sześciu województw wschodnich - bastionu PiS-u - jest mniej internautów. W sumie mieszkańcy tego regionu stanowili około jednej piątej wszystkich badanych. Tyle samo, co mieszkańcy tylko jednego województwa mazowieckiego.

Bronisław Komorowskima natomiast mniej pewny elektorat. Jego wyborcy mogą nie pójść do urn po prostu z powodu złej pogody, czy zaplanowanego pikniku, a elektorat Jarosława Kaczyńskiego jest solidny, do tego scementowany tragedią.

Dużą sympatią internautów cieszy sięJanusz Korwin-Mikke. Zyskał 6 procent - tyle, ileAndrzej Olechowski. Jeden punkt procentowy mniej uzbierałGrzegorz Napieralski.

Na Marka Jurka chce głosować 3 procent internautów, aWaldemar Pawlakmoże liczyć jedynie na dwuprocentowe poparcie.Andrzej Lepperzyskał jeden procent. Poparcie pozostałych kandydatów jest bliskie zeru.

**[

]( http://www.money.pl/wybory2010/ )W sieci nie ma podziału na _ wykształciuchów _ i _ mohery _**

W przypadku wyborców dwóch najpoważniejszych kandydatów, w internecie nie istnieją stereotypowe podziały_ _. Obaj kandydaci mają podobnych zwolenników: młodych, dobrze wykształconych, przyzwoicie zarabiających, mieszkających w dużych i średnich miastach.

- _ Podobny odsetek takich osób wskazuje na to, co jest charakterystyczne dla polskiego elektoratu. Istotniejszym od wieku czy wykształcenia wyznacznikiem zachowań wyborczych są postawy i takie kwestie, jak: częstotliwość uczestnictwa w praktykach religijnych czy stosunek do historii i ocena kierunku zmian w Polsce _ - wyjaśnia dr Marzena Cichosz, politolog z Uniwersytetu Wrocławskiego.

Źródło: Badanie Money.pl

Niewykluczone jednak, że wynik badania pokazuje ewolucję postaw Polaków po tragedii w Smoleńsku. Zwolennikami PiS-owskiego kandydata mogli zostać też ci, którzy wcześniej nie mieli wykrystalizowanych poglądów.

- _ Ostatnie wydarzenia z pewnością wpłynęły na ocenę prezydentaLecha Kaczyńskiego. Miałam zajęcia z grupą studentów tuż przed katastrofą i wiem, co oni wtedy mówili. Spotkałam się z nimi dwa tygodnie później i zmiana jest spora. Przede wszystkim w przypadku osób, które wcześniej miały letnie, niezdecydowane poglądy. W ich przypadku to co się dzieje, mogło wpłynąć na decyzje wyborcze _ - przypuszcza dr Cichosz.

Natomiast dr Pietrzyk-Zieniewicz podkreśla, że stereotyp o _ moherowym _ elektoracie jest zbyt dużym uogólnieniem. Bo niezależnie od wieku, wykształcenia, czy statusu materialnego, PiS popierają ludzie o poglądach prawicowo-narodowych, którzy _ tworzą taki antykomuszy trzon postrzegający Polskę jako część Zachodu, skrwawioną piersią broniącą go przed bolszewicką nawałnicą _.

- _ Tak zwany elektorat moherowy, czyli mało wykształcony i nie najlepiej sytuowany, to jest elektorat katolicki związany z rozgłośnią ojca Rydzyka _ - mówi dr Pietrzyk-Zieniewicz. - _ A elektorat prawicowo-narodowy taki nie jest. Wystarczy spojrzeć na to, co w telewizji publicznej robi pan Pospieszalski, który nie jest ani moherowy ani źle wykształcony. A przecież ma całkiem spore grono zwolenników popierających jego czasami zupełnie księżycowe tezy. _

Wybory prezydenckie 2010
*Wszystkie wiadomości związane z przyspieszonymi wyborami prezydenckimi * Czytaj bieżące informacje, wywiady i felietony
*Pięciu najważniejszych kandydatów na prezydenta * Twardy gracz i ugodowiec, obrotny wicepremier i mało wyrazisty przewodniczący SLD oraz znany polityk bez zaplecza - to najwięksi gracze w starciu o fotel prezydenta.
*Jaki prezydent jest potrzebny Polsce? * Nowy lokator Dużego Pałacu będzie mógł blokować wejście do strefy euro oraz reformy służby zdrowia i emerytur. Konflikt z rządem może utrudnić polską prezydencję w UE.
wybory
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)