Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Interwencja w Syrii. Opozycja niezadowolona z decyzji Merkel

0
Podziel się

Odmowa podpisania przez kanclerz Niemiec Angelę Merkel na szczycie G20 w Petersburgu deklaracji w sprawie Syrii została ostro skrytykowana dzisiaj przez opozycję i media.

Interwencja w Syrii. Opozycja niezadowolona z decyzji Merkel
(ec.europa.eu)
bEsfiYUR

Rząd w Berlinie twierdzi, że zaczekanie na wspólne stanowisko UE było dyplomatycznym sukcesem.

Jedenaście państw G20, w tym cztery kraje UE - Wielka Brytania, Francja, Hiszpania i Włochy - wydały w piątek oświadczenie, w którym potępiono atak chemiczny w Syrii z 21 sierpnia. Sygnatariusze dokumentu podkreślili, że ci, którzy dopuścili się tej zbrodni, muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności, i zaapelowali o zdecydowaną odpowiedź społeczności międzynarodowej. Podkreślono, że _ dowody wyraźnie wskazują, iż to rząd Syrii jest odpowiedzialny za ten atak _.

Niemiecka kanclerz odmówiła złożenia swego podpisu pod oświadczeniem. Dopiero dzień później, po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych 28 krajów UE w Wilnie szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zapowiedział, że jego kraj poprze deklarację z Petersburga.

bEsfiYUT

_ - Naszym celem było wypracowanie przez całą UE wspólnego stanowiska wobec Syrii _ - wyjaśnił dzisiaj rzecznik niemieckiego rządu Steffen Seibert. Dodał, że władze w Berlinie uznały za niewłaściwe tworzenie faktów przed uzgodnieniem jednolitego stanowiska w gronie wszystkich 28 krajów. To, że udało się wypracować takie stanowisko, uważamy za ogromny sukces - zaznaczył Seibert.

Rzecznik niemieckiego rządu wskazał na zbieżność w treści deklaracji G20 i stanowiska UE, przedstawionego przez szefowej unijnej dyplomacji Catherine Ashton po sobotnim spotkaniu w stolicy Litwy. Ministrowie spraw zagranicznych UE zgodzili się, że potrzebna jest _ jasna i mocna _ odpowiedź, by zapobiec ponownemu użyciu broni chemicznej przez Syrię.

Seibert zwrócił uwagę, że oświadczenie Ashton idzie nawet dalej niż deklaracja G20. Wskazał w tym kontekście na postulat, by z dalszymi krokami w sprawie Syrii zaczekać do chwili opublikowania przez inspektorów ONZ wyników badań próbek pobranych z miejsca, gdzie użyto broni chemicznej. UE chce ponadto włączyć Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości do procesu rozwiązywania syryjskiego kryzysu.

Chwiejna postawa Merkel wobec oświadczenia w sprawie Syrii stała się przedmiotem ostrej krytyki ze strony niemieckich mediów. O _ bezprecedensowej kompromitacji _ i _ najcięższej dyplomatycznej porażce w całej ośmioletniej kadencji _ Merkel pisał tygodnik _ Der Spiegel _. Zdaniem _ Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung _ doszło do _ wypadku przy pracy _.

bEsfiYUZ

Według _ Die Welt _ rząd _ w pożałowania godny sposób _ unika zajęcia jasnego stanowiska wobec Syrii. Podjęta przez prezydenta USA Baracka Obamę próba zerwania z niemocą obserwowana jest w Berlinie ze _ skrywanym niezadowoleniem _. Berlin chciałby przynajmniej do wyborów za wszelką cenę uniknąć _ międzynarodowych wstrząsów _ - czytamy w _ Die Welt _.

Nawet lewicowa _ Tageszeitung _ (TAZ) nie pozostawia na polityce rządu suchej nitki. Komentator gazety nazywa postawę niemieckich władz _ obciachem _. _ Niemcy prowadzą politykę w stylu ratlerka i chowają ogon pod siebie zawsze wtedy, gdy powinni objąć przywództwo _ - pisze gazeta, zwykle przeciwna wszelkim wojskowym interwencjom. O _ rzucającej się w oczy ciszy _ niemieckiej dyplomacji pisał w zeszłym tygodniu _ New York Times _.

Szefowa partii Zieloni Claudia Roth zarzuciła rządowi _ kluczenie _ w sprawie Syrii. Natomiast SPD skrytykowała politykę zagraniczną Berlina jako _ niegodne miotanie się z jednej skrajności w drugą _.

Media ostrzegają przed powtórzeniem sytuacji z 2011 roku podczas kryzysu w Libii, gdy Niemcy razem z Chinami i Rosją wstrzymały się od głosu podczas głosowania w Radzie Bezpieczeństwa ONZ nad rezolucją w sprawie interwencji w Libii. Berlin znalazł się wtedy w izolacji i potrzebował wielu miesięcy na odbudowanie zaufania sojuszników.

bEsfiYVa

Na konferencji prasowej rzecznika rządu dziennikarze zwracali uwagę, że rosyjski prezydent Władimir Putin podczas spotkania z prasą na zakończenie szczytu G20 wymienił Niemcy obok Chin i Rosji wśród krajów, które nie popierają twardego kursu wobec reżimu w Syrii. _ Nie jestem uprawniony do komentowania słów zagranicznych głów państwa _ - powiedział Seibert, poproszony o komentarz.

Czytaj więcej w Money.pl
Zaskakujące słowa doradcy Obamy o Syrii Bliski współpracownik prezydenta przyznał , że nie ma absolutnie niepodważalnych dowodów odpowiedzialności Asada za atak chemiczny z sierpnia.
Izrael stanowczo: Odpowiemy z całą mocą Władze podkreślają, że Izrael nie angażuje się w konflikt syryjski, ale odpowie z całą mocą, jeśli zostanie zaatakowany.
Brytyjczycy nie chcą interwencji w Syrii Największa grupa ankietowanych - 46 proc. - nie chce, by Izba Gmin ponownie głosowała w sprawie interwencji w Syrii - nawet jeśli inspektorzy ONZ potwierdzą, że w ataku 21 sierpnia broni chemicznej użyły władze Syrii.
bEsfiYVu
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)