Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irak: 15 zabitych i 100 rannych w zamachu

0
Podziel się:

W Iraku doszło do kolejnego samobójczego zamachu. Tym razem na sunnicki meczet.

Irak: 15 zabitych i 100 rannych w zamachu

Terrorysta w samobójczym zamachu zaatakował sunnicki meczet w Tall Afar w prowincji Niniwa na północy Iraku. Zamachowiec najpierw ostrzelał wiernych z broni automatycznej, a następnie wysadził się w powietrze.

_ - Kamikadze, który wszedł do sunnickiego meczetu w Tall Afar, strzelał podczas modlitwy do imama, a następnie, będąc między wiernymi, zdetonował ładunek wybuchowy _ - relacjonował przedstawiciel miejscowej policji. Zamachowiec najpierw otworzył ogień z automatu Kałasznikowa, a kiedy skończyła mu się amunicja, zdetonował pas z materiałami wybuchowymi.

Jak podaje Reuter, imam z meczetu w Tall Afar krytykował działania międzynarodowej siatki terrorystycznej Al-Kaida.

Niniwa jest uważana za ostatni duży region, w którym ukrywają się rebelianci wyparci z Bagdadu i z zachodniej prowincji Anbar przez sunnickie milicje plemienne sprzymierzone z wojskami USA. Do ataków samobójczych na meczety należące do mniejszości sunnickiej dochodzi w Iraku w ostatnim czasie dużo rzadziej niż na świątynie należące do szyitów.

Liczba ataków terrorystycznych w całym kraju znacząco spadła w ciągu ostatnich 18 miesięcy i jest mniejsza niż w czasie walk między mniejszościami religijnymi kilka lat temu. Wciąż jednak dochodzi do zamachów bombowych, których liczba prawdopodobnie wzrośnie przed planowanymi na styczeń wyborami powszechnymi.

Tall Afar, położone około 380 kilometrów na północ od Bagdadu, jest zamieszkane w większości przez szyickich Turkmenów. W zamachu samobójczym w tym mieście zginęły 9 lipca 34 osoby, a w podobnym ataku dwa dni później - 11. W jednym z najkrwawszych w całym Iraku zamachów w marcu 2007 roku śmierć poniosły 152 osoby.
Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej

Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)