Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irak bardziej stabilny niż Afganistan

0
Podziel się:

Afganistan uznano za trzeci najbardziej niestabilny kraj na świecie zaraz po Autonomii Palestyńskiej i Somalii.

Irak bardziej stabilny niż Afganistan
(EPA/PAP)

Irak jest bardziej stabilnym krajem niż Afganistan dzięki mniejszej przemocy, obecności sił koalicji międzynarodowej dowodzonej przez Amerykanów i wysokim cenom ropy.

Raport - sporządzony przez znane brytyjskie centrum analiz strategicznych Jane's Information Group - uplasował Afganistan jako trzeci najbardziej niestabilny kraj na świecie zaraz po Autonomii Palestyńskiej i Somalii.

Irak znalazł się dopiero na 22 pozycji, wśród takich krajów jak Niger, Nigeria, Burundi, czy Gwinea Równikowa.

- _ Irak jest bardziej stabilny niż Afganistan. W połączeniu z międzynarodowymi żołnierzami, rząd może rozszerzyć swoje działania na jakikolwiek obszar, który znajduje się pod jego administracją _ - powiedział Christian Le Miere, który pracował nad raportem.

Według Le Miere'a, rząd Afganistanu ma mniejszą kontrolę nad terytorium, gospodarka kraju w 50 procentach opiera się na opium i ma bardzo niewiele innych zasobów.

Raport zestawiający najbardziej niebezpieczne i niestabilne kraje świata jest pierwszą tego typu publikacją wydaną przez Jane's Information Group.

Tymczasem opublikowany w czerwcu 2007 roku w amerykańskim magazynie _ Foreign Policy _ raport plasował Irak na drugim miejscu pod względem braku bezpieczeństwa i stabilności, a Afganistan dopiero na ósmym.

W ciągu ostatnich dwóch lat przemoc w Afganistanie stopniowo nasilała się, osiągając obecnie swój najwyższy poziom od czasu, kiedy siły koalicji pod dowództwem USA obaliły rządy talibów w roku 2001. Obecnie w Afganistanie stacjonuje 43 tysiące żołnierzy pod dowództwem NATO.

Z kolei w Iraku przemoc spadła o ponad 60 proc. od ostatniego lata, kiedy to administracja USA zdecydowała się na wzmocnienie swych sił. Obecnie w Iraku znajduje się 160 tys. żołnierzy amerykańskich.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)