Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
irak
20.05.2013 07:02

Irak: Seria ataków na posterunki kontrolne policji

Napięcia między różnymi wspólnotami etnicznymi i religijnymi w Iraku wzmaga wojna domowa w sąsiedniej Syrii.

Podziel się
Dodaj komentarz

*Co najmniej 10 policjantów poniosło śmierć w rezultacie serii ataków na posterunki kontrolne policji na zachodzie Iraku - poinformowały władze. Nie wiadomo kto dokonał ataków, władze podejrzewają sunnickich rebeliantów. *

Napięcia między różnymi wspólnotami etnicznymi i religijnymi w Iraku wzmaga wojna domowa w sąsiedniej Syrii gdzie sunniccy rebelianci walczą z reżimem prezydenta Baszara el-Asada wspieranego przez szyicki Iran.

Do ataków doszło w prowincji Anbar na terenach zamieszkałych w większości przez sunnitów.

Reuter przypomina, że w przeszłości sunnickie ugrupowania zbrojne atakowały siły bezpieczeństwa w Iraku dążąc do destabilizacji rządu w Bagdadzie, który uważają za nielegalny.

Iraccy sunnici są niezadowoleni z dominacji szyitów po obaleniu dyktatorskich rządów Saddama Husajna w 2003 r. Od grudnia ub. r. dochodzi do coraz częstszych protestów ulicznych sunnitów przeciwko szyickiemu premierowi Nuri al-Maliki.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/m134231.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;w;syrii;iran;dostarcza;bron;przez;irak,230,0,1153766.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) USA zabrania tam lotów. Iran łamie zakaz Iran wznowił transport sprzętu wojskowego do Syrii przez przestrzeń powietrzną Iraku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/250/m246010.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/terroryzm;w;iraku;ponad;70;osob;zginelo;w;zamachach,239,0,1308399.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ponad 70 osób zginęło w zamachach To efekt zamachów przeciwko sunnitom, przeprowadzonych w jednej z dzielnic Bagdadu oraz w mieście Bakuba na północy kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/m203552.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/irak;55;zabitych;ponad;300;rannych;w;serii;zamachow;bombowych,103,0,1288551.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Kolejny zamach. Nie żyje 55 osób, 300 rannych Poniedziałek był dniem najkrwawszych zamachów od 19 marca, kiedy w fali zamachów w wigilię 10. rocznicy inwazji kierowanej przez siły USA zginęło 65 osób.
Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz