Notowania

zamach w iraku
19.02.2012 13:26

Irak: zamach w Bagdadzie. Szesnaście osób nie żyje

Na ulicy porozrzucane są zakrwawione buty i berety. To był atak samobójczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

*Ponadto jest 26 rannych. Do zamachu doszło przed wejściem do akademii policyjnej w stolicy Iraku, Bagdadzie. To był atak samobójczy. *

_ - Na ulicy porozrzucane są zakrwawione buty i berety _ - mówił pracownik akademii, która znajduje się w północno-wschodnim Bagdadzie.

Przed budynkiem, z którego wychodził tłum kandydatów do pracy w policji, eksplodował samochód-pułapka - poinformował policjant, cytowany przez agencję AP._ - Większość ofiar to osoby, które zapisywały się do akademii _ - powiedział.

Wśród nich jest też sprawca zamachu, który prowadził samochód. W wyniku eksplozji w ogniu stanęło wiele pojazdów.

To najkrwawszy atak od 27 stycznia tego roku, gdy wskutek wybuchu samochodu-pułapki podczas uroczystości pogrzebowych w Bagdadzie zginęło 31 osób. Także dziś, w zamachach w innych częściach kraju śmierć poniosło siedem osób, w tym czterech informatorów policji.

W ostatnim czasie w Iraku nasiliły się ataki na tle wyznaniowym. Na jednej z nawołujących do dżihadu stron internetowych zamieszczono pod koniec stycznia komunikat sunnickiej organizacji Islamskie Państwo w Iraku, w którym zapowiedziano kontynuację ataków na _ niewiernych _, czyli szyitów.

Zdaniem ekspertów Islamskie Państwo w Iraku ma powiązania z Al-Kaidą.

Sytuacja polityczna w Iraku jest napięta od grudnia ubiegłego roku, kiedy rząd szyickiego premiera Nuriego al-Malikiego nakazał aresztowanie sunnickiego wiceprezydenta Tarika al-Haszimiego, wywołując kryzys, który grozi przekształceniem się w konflikt o podłożu wyznaniowym.

Czytaj więcej o konfliktach w Iraku
Irak: 35 zabitych w atakach bombowych Co najmniej 35 osób zginęło, a 28 zostało rannych w dwóch eksplozjach, do których doszło w mieście Tadżi 15 kilometrów od stolicy Iraku.
Krwawy zamach w Iraku. Wysadzili dom Dziesięć osób, w tym sześcioro dzieci, zginęło w ataku na dom, w którym mieszkało dwóch braci policjantów, w mieście Musajeb, około 60 km na południe od Bagdadu.
Wybuchły samochody-pułapki. Zobacz, gdzie Bomby wybuchły w Mieście Sadra, dzielnicy w północno-wschodniej części Bagdadu.
Tagi: zamach w iraku, irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz