Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iran grozi zdecydowaną odpowiedzią na sankcje

0
Podziel się:

Społeczność międzynarodowa obawia się wzbogacania uranu przez ten kraj.

Iran grozi zdecydowaną odpowiedzią na sankcje
(PAP/EPA)

_ - Oczywiście jeśli ktoś podejmie działania przeciwko Iranowi, nasza reakcja będzie wystarczająco zdecydowana, by tego pożałował _ - oświadczył prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad.

Zaznaczył, że sankcje nie stworzyłyby Iranowi żadnych problemów. Powiedział też, że jest gotów wymienić uran _ nawet ze Stanami Zjednoczonymi _, ale wymiana ta powinna być _ jednoczesna _. _ Trwają rozmowy w sprawie wymiany paliwa nuklearnego. Sprawa nie jest jeszcze zamknięta _ - oznajmił.

Ahmadineżad oświadczył w ubiegłym tygodniu podczas wiecu upamiętniającego rewolucję islamską z 1979 roku, że Iran wyprodukował pierwszą partię uranu wzbogaconego do 20 procent i że jest zdolny do wzbogacenia uranu do ponad 80 procent. Do produkcji bomby atomowej - o co Zachód podejrzewa Teheran - potrzebny jest uran wzbogacony do 90 procent. Dotychczas Iran wzbogacał uran do 3,5 proc. Teheran twierdzi, że prace nad wzbogacaniem uranu prowadzi wyłącznie w celach cywilnych.

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) zaproponowała, by Iran przekazał dwie trzecie swoich zasobów nisko wzbogaconego uranu za granicę, gdzie zostaną przetworzone w celu wykorzystania w reaktorach produkujących izotopy do celów medycznych.

Stany Zjednoczone przewodzą staraniom o nałożenie przez Radę Bezpieczeństwa ONZ na Iran czwartego już pakietu sankcji za uniemożliwianie międzynarodowej inspekcji jego potencjału nuklearnego.

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)