Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran odrzuca "negocjacje pod dyktando USA"

0
Podziel się:

Taki dialog odpowiadałby stosunkom siłowym między wilkiem a jagnięciem - mówi Chamenei.

Iran odrzuca "negocjacje pod dyktando USA"
(sajed.ir/GDFL/Wikipedia)

_ - Taki dialog odpowiadałby stosunkom siłowym między wilkiem a jagnięciem _ - ocenił *ajatollah Ali Chamenei. *
_ - Nie chcemy żadnych negocjacji, których rezultat byłby podyktowany przez Stany Zjednoczone _ - powiedział Chamenei, który przemawiał do studentów w Teheranie.

_ - Naród irański nie da się zwieść jego pojednawczymi zachowaniami, chyba że Ameryka wyrzeknie się swojej arogancji _ - powiedział duchowny autorytet Iranu.

Społeczność międzynarodowa stara się wywrzeć na Iran presję, domagając się szybkiej odpowiedzi na projekt porozumienia przedstawiony przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA).

| PROJEKT POROZUMIENIA Z IRANEM: |
| --- |
| Projekt porozumienia zaproponowanego przez MAEA wzywa Iran do przekazania do końca 2009 roku około 80 proc. z posiadanych przez niego 1500 kilogramów nisko wzbogaconego uranu do Rosji, gdzie zostanie on dodatkowo wzbogacony. Następnie uran trafi do Francji, gdzie będzie przerobiony na rdzenie paliwowe, do wykorzystania w reaktorze badawczym w Teheranie, gdzie produkuje się izotopy medyczne do leczenia raka. Wysłanie takiej ilości zapasów za jednym razem spowodowałoby, że Teheran nie miałby wystarczająco dużo materiału, by wyprodukować materiał do broni atomowej. Zdaniem ekspertów Iran potrzebowałby przynajmniej roku, aby uzupełnić zapasy, co dałoby społeczności międzynarodowej czas na przekonanie go do porzucenia programu wzbogacania uranu. Projekt porozumienia przedstawił przed dwoma tygodniami w Wiedniu szef MAEA Mohammed ElBaradei po konsultacjach z Iranem, Rosją, Francją i USA. Pozostali uczestnicy negocjacji
zaakceptowali porozumienie. Teheran, który jeszcze propozycji tej ani nie przyjął, ani nie odrzucił, domaga się ze swojej strony nowego spotkania międzynarodowego w sprawie paliwa do reaktora na potrzeby badawcze. |

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)