Notowania

iran
29.06.2013 13:00

Iran: Rowhani chce "porozumienia ze światem" i broni praw swego kraju

- Umiarkowanie nie oznacza w polityce zagranicznej ani poddania się, ani konfliktu. Oznacza konstruktywne i skuteczne porozumienie ze światem - oświadczył Rowhani w irańskiej telewizji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Mojtaba Salimi/CC/Wikimedia)

Nowy prezydent i szef rządu Iranu, umiarkowany duchowny Hasan Rowhani oświadczył w sobotę, że jego gabinet będzie prowadził politykę _ konstruktywnego porozumienia ze światem _, zastrzegając przy tym, że _ będzie bronił wszelkich praw Iranu _.

_ Umiarkowanie nie oznacza w polityce zagranicznej ani poddania się, ani konfliktu. Oznacza konstruktywne i skuteczne porozumienie ze światem _ - oświadczył Rowhani w irańskiej telewizji.

Takie porozumienie i _ dialog z innymi - jak mówił prezydent - powinno odbywać się na zasadach równości, wzajemnego poszanowania i zaufania _.

Polityka ta będzie prowadzona z uwzględnieniem _ wszystkich praw narodu (w tym prawa do rozwijania programu atomowego), woli i wielkości państwa _, przy jednoczesnym _ stosowaniu się do wytycznych najwyższego przywódcy duchowo-politycznego _ ajatollaha Sajeda Mohammada Alego Chameneiego - zaznaczył Rowhani. O stosunkach Iranu ze światem zewnętrznym oraz o kształcie irańskiej polityki nuklearnej decyduje właśnie Chamenei.

Rowhani dodał w swoim wystąpieniu, że _ w umiarkowanym dyskursie politycznym realizm jest podstawową zasadą, biorąc pod uwagę wartości i ideały Republiki Islamskiej _.

Nowy prezydent Iranu zapewnił, że _ przyszły rząd nie będzie stronnikiem żadnej partii, ani idei politycznej _. _ Będzie wykorzystywał potencjał najbardziej kompetentnych osób ze wszystkich kręgów politycznych pod warunkiem, że będą one umiarkowane _ - zastrzegł.

W zeszłym tygodniu ten następca ultrakonserwatywnego prezydenta Mahmuda Ahmadineżada zadeklarował, że Teheran _ jest gotów do jeszcze większej przejrzystości w sprawie swego programu nuklearnego, ale nie do zawieszenia wzbogacania uranu _.

Zachód podejrzewa, że Iran potajemnie pracuje nad bronią nuklearną. Teheran twierdzi, że jego program nuklearny ma charakter czysto cywilny.

Rowhani, obiecując prowadzenie umiarkowanej polityki zagranicznej oświadczył, że USA muszą uznać _ prawa nuklearne _ Iranu i nie ingerować w irańskie sprawy wewnętrzne, jeśli chcą bezpośrednich rozmów na temat programu atomowego. W latach 2003-2005 Rowhani był głównym irańskim negocjatorem w sprawach nuklearnych.

Wybór Rowhaniego na prezydenta przyjęto w USA z optymizmem, ale analitycy przestrzegają, że nie należy z nim wiązać nadziei na poprawę stosunków czy rozwiązanie problemu irańskiego programu nuklearnego.

Deklaracje Rowhaniego dotyczące większej jawności Iranu w kwestii nuklearnej mają na celu wyłącznie - jak podkreślają eksperci - skłonić Zachód do złagodzenia sankcji nałożonych na jego kraj.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak rząd Bułgarii łagodzi napięcia i protesty Zapowiedział również wycofanie pieniędzy spółek z ponad 50-procentowym udziałem skarbu państwa z banku komercyjnego.
Prezydent już oficjalnie przyjął dymisję Były już premier Neczas zapowiedział po południu, że odchodzi nie tylko ze stanowiska premiera.
Kandydaci na prezydenta muszą być twardzi Startujący w wyborach doradca Chameneia do spraw zagranicznych powiedział przed weekendem, iż Iran potrzebuje pojednania ze światem.
Tagi: iran, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz