Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Iran szkoli irackich rebeliantów

0
Podziel się:

Iraccy szyiccy rebelianci są szkoleni w co najmniej sześciu obozach rozlokowanych na terenie Iranu, stanowiących element irańskiego planu destabilizacji Iraku.

Iraccy szyiccy rebelianci są szkoleni w co najmniej sześciu obozach rozlokowanych na terenie Iranu, stanowiących element irańskiego planu destabilizacji Iraku. "O procederze wiedzą zarówno przywódcy Iranu, jak i wysoko postawieni iraccy politycy" - ujawnił irański dysydent.

Szyiccy bojownicy wysyłani są do Iranu w charakterze pielgrzymów, lub jako ranni weterani potrzebujący opieki medycznej. "W rzeczywistości, uczestniczą w trwających nawet miesiąc szkoleniach, na których uczą się technik snajperskich, konstrukcji bomb oraz obsługi wyrzutni rakietowych, po czym wracają do Iraku" - powiedział podczas konferencji prasowej Alireza Dżafarzadeh, irański dysydent, który zasłynął w 2002 r. ujawniając istnienie tajnego irańskiego programu atomowego.

"Reżim irański jest potajemnie zaangażowany w szkolenie dużej siatki irackich terrorystów, aby zdestabilizować Irak i zmusić siły koalicyjne do wycofania się z tego kraju, co umożliwiłoby utworzenie w Iraku republiki islamskiej" - powiedział Dżafarzadeh.

_ Zdaniem dysydenta, blisko związany z programem szkoleniowym jest najwyższy irański duchowny ajatollah Ali Chamenei oraz prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad. _Dżafarzadeh zademonstrował również mapy pokazujące, gdzie jego zdaniem zlokalizowane są obozy szkoleniowe. Jak twierdzi, te szczegółowe dane otrzymał od irańskich grup opozycyjnych.

Szkolenia, zdaniem Dżafarzadeha, prowadzą Strażnicy Rewolucji Islamskiej w kooperacji z bojownikami libańskiego, szyickiego Hezbollahu.

Dżafarzadeh był dawniej powiązany z opozycyjną Narodową Radą Oporu Iranu (NCRI), której zbrojne ramie MEK było uważane przez USA za organizację terrorystyczną. Obecnie dysydent kieruje waszyngtońskim think-tankiem, zajmującym się programem atomowym i działaniami wojskowymi Iranu.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)