Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irański program nuklearny. Komputery zaatakowały wirusy

0
Podziel się:

Wirus Stuxnet zainfekował 16 tysięcy komputerów, zakłócając pracę wirówek do gazowego wzbogacania uranu.

Irański program nuklearny. Komputery zaatakowały wirusy
(Polaris/East News)

Wirus Stuxnet zainfekował 16 tysięcy komputerów, nie wiadomo czy w samym Iranie, czy także na świecie.

Na zdjęciu prezydent Iranu Mahmud Ahmadineżad w elektrowni atomowej Natanz

Z powodu międzynarodowych sankcji Iran ma trudności ze zdobyciem oprogramowania antywirusowego i polega w tej dziedzinie na pracy własnych ekspertów - oświadczył zastępca szefa irańskiego wywiadu, cytowany w sobotę przez irańską, półoficjalną agencję Fars. A te są niewydolne i przepuszczają ataki hakerskie.

Jej rozmówca, którego przedstawiono pod nazwiskiem Ahangaran, wspomniał także, że podobna sytuacja miała miejsce w 2010 roku, kiedy to stuxnet zaatakował irańskie instalacje nuklearne i inne urządzenia przemysłowe, zakłócając pracę pewnej liczby wirówek do gazowego wzbogacania uranu. Teheran twierdzi jednak, że jego naukowcy zdołali wykryć i zneutralizować wirusa, zanim spowodował on poważniejsze szkody.

Według amerykańskiej prasy wirus Stuxnet został stworzony wspólnie przez specjalistów z USA i Izraela, aby opóźnić program nuklearny Iranu, którego celem jest - zdaniem Zachodu - produkcja broni jądrowej. Rząd w Teheranie zaprzecza tym oskarżeniom twierdząc, że program ma charakter wyłącznie pokojowy.

Czytaj więcej o sytuacji w Iranie
W tym kraju przelewu już nie zrobią. To kara Jedna z najważniejszych instytucji finansowych na świecie odetnie irańskie banki od swojej sieci komunikacyjnej.
Poważne groźby dla irańskiej floty Irańskiej flocie handlowej, oskarżanej m.in. o przewóz broni, po raz pierwszy grozi faktyczne odcięcie od europejskich portów.
Atomowy sukces Iranu. Udało im się... Prezydent przekonuje, że już wkrótce będzie można ogłosić _ bardzo poważne osiągnięcia _ w dziedzinie jądrowej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)