Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Irlandia: Decyzja o usunięciu flag niemądra

0
Podziel się:

Pierwszy minister autonomicznego rządu Irlandii Płn. nazwał decyzję o usunięciu państwowych flag przez władze miejskie niemądrą i prowokacyjną.

Irlandia: Decyzja o usunięciu flag niemądra
(AlmazUK/CC/Flickr)

Pierwszy minister autonomicznego rządu Irlandii Płn. Peter Robinson nazwał dziś decyzję o usunięciu państwowych flag z budynków administrowanych przez władze miejskie Belfastu, w tym z ratusza, _ niemądrą i prowokacyjną _.

Oświadczenie Robinsona odcina się zarazem od burzliwych zajść, które decyzja ta wywołała. Osiem osób odniosło w nich obrażenia, w tym pięciu policjantów i dwóch ochroniarzy.

Ok. tysiąca tzw. lojalistów - zwolenników utrzymania więzów Irlandii Płn. z Wielką Brytanią i zachowania ustroju monarchistycznego - demonstrowało wczoraj wieczorem przed ratuszem. Aby rozpędzić tłum, policja użyła pałek i psów. Demonstranci obrzucili funkcjonariuszy m.in. petardami i butelkami.

_ - Nie ma usprawiedliwienia dla ataków na policjantów, pracowników rady miejskiej i budynek. Jednak decyzja dotycząca usunięcia flagi z ratusza i innych budynków administrowanych przez radę miejską, pomimo ostrzeżeń, że jej wprowadzenie w życie zaszkodzi stosunkom obu społeczności, była niemądra i prowokacyjna _ - oświadczył Robinson.

Z kolei Gerry Kelly, który jest przedstawicielem republikańskiej Sinn Fein we władzach policyjnych Irlandii Płn. stwierdził, że policja nie spisała się, a jej operacja przywrócenia porządku publicznego przed budynkiem ratusza była _ zupełnie niewystarczająca _. Zasugerował, że reakcja policji byłaby o wiele bardziej energiczna, gdyby uliczne rozruchy sprowokowali irlandzcy nacjonaliści.

Minister sprawiedliwości Irlandii Płn. David Ford sądzi, że unionistyczni politycy z Demokratycznej Partii Ulsteru (DUP) i z partii Unionistów Ulsteru (UUP) muszą wziąć na siebie część winy za rozruchy przed ratuszem. Jego zdaniem to oni wyprowadzili ludzi na ulicę, zdając sobie sprawę, że zajścia są niemal nieuchronne.

Walne zebranie radnych miejskich Belfastu zdecydowało wczoraj w głosowaniu o zmianie dotychczasowych zasad wywieszania brytyjskiej flagi na budynku. Zajścia wybuchły w krótkim czasie po decyzji radnych, że flaga będzie wywieszana na budynku tylko przez 17 wyznaczonych dni w roku, a nie stale, co jest tradycją od 1906 r.

Nacjonalistyczni radni, którzy mają w radzie miejskiej większość, proponowali początkowo zupełne usunięcie flagi z budynku, argumentując, że miejskie otoczenie stanie się przez to _ politycznie neutralne _. Kilka dni wcześniej stosunkiem głosów 11:9 za zdjęciem flagi opowiedział się komitet strategiczny miejskiego ratusza.

Ostatecznie stosunkiem głosów 29:21 przyjęto kompromisową propozycję zgłoszoną przez Partię Sojuszu (Alliance Party) popartą przez republikańską Sinn Fein i nacjonalistyczną SDLP (Socjaldemokratyczną Partię Pracy), aby zasady wywieszania flagi na ratuszu były takie same, jak na budynku parlamentu. Kompromis ten nie zadowolił lojalistów - uznali go za ustępstwo zbyt daleko idące.

DUP proponuje obecnie, by flaga państwowa wisiała stale na pomniku nieznanego żołnierza na terenie ratusza. Przyjęcie propozycji wymaga przegłosowania jej przez radnych. Sinn Fein wraz z SDLP w radzie miejskiej Belfastu posiadają 25 radnych, unioniści 21, a Partia Sojuszu 4.

Czytaj więcej w Money.pl
Znów zmiany w refundacji leków? Minister mówi o patologii Eksperci biją na alarm - _ pacjenci mają utrudniony dostęp do leków . - Nie wykluczam, że zaproponujemy korektę _ - zapowiedział Bartosz Arłukowicz.
Zimą zabraknie w Polsce gazu? PGNIG ujawnia Eksperci oceniają, jak Polska jest przygotowana do wojny gazowej Kijowa z Moskwą i do mroźnej zimy. Ważna deklaracja ministra skarbu.
Piechociński w rządzie bez teki? Dziś decyzja Z takim scenariuszem prezes ludowców uda się dziś na rozmowę z premierem.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)