Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Irlandia: Opozycja chce przedterminowych wyborów

0
Podziel się:

Kryzys spowodował dramatyczny spadek poparcia dla rządu Briana Cowena.

Irlandia: Opozycja chce przedterminowych wyborów
(ec.europa.eu)

Przywódca irlandzkiej opozycyjnej Partii Pracy Eamon Gilmore wezwał do natychmiastowego rozwiązania parlamentu i jak najszybszego rozpisania przedterminowych wyborów.

Irlandia pogrążona jest w głębokim kryzysie finansów publicznych po przekazaniu znacznych sum na ratowanie zagrożonych upadłością krajowych banków komercyjnych. W poniedziałek Dublin oficjalnie zwrócił się o pomoc z funduszu stabilizacji strefy euro, utworzonego przez państwa tej strefy oraz Międzynarodowy Fundusz Walutowy. Według analityków, obecne potrzeby pożyczkowe Irlandii sięgają od 80 do 90 mld euro.

Kryzys spowodował dramatyczny spadek społecznego poparcia dla irlandzkiego rządu, którym kieruje przywódca partii Fianna Fail, Brian Cowen.

_ - Jest sprawą zasadniczą, by nowy rząd został wybrany jak najszybciej. Opowiadałbym się za natychmiastowym rozwiązaniem Dailu (parlamentu) i przeprowadzeniem wyborów powszechnych w najwcześniejszym dozwolonym przez prawo terminie. Pozwoliłoby to wybrać nowy rząd w połowie grudnia _ - napisał Gilmore w oświadczeniu, opublikowany na stronie internetowej Partii Pracy.

Jak się oczekuje, laburzyści weszliby w skład nowego rządu wraz z głównym ugrupowaniem obecnej opozycji, partią Fine Gael.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/30/t117022.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rzad;irlandii;chce;szybko;wrocic;do;gry;opozycja;mowi;o;trzech;latach,245,0,714997.html) Rząd Irlandii chce szybko wrócić do gry. Opozycja mówi o trzech latach Bruksela i MFW widziały już czteroletni plan oszczędnościowy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/116/t113524.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/7;mld;funtow;pozyczki;dla;przyjaciela;w;potrzebie,255,0,715007.html) 7 mld funtów pożyczki dla "przyjaciela w potrzebie" Rząd Camerona zaoferował Irlandii wsparcie.
wybory
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)