Notowania

irlandia
02.09.2009 17:16

Irlandia: Wystartowała kampania na rzecz traktatu z Lizbony

Irlandczycy 2 października po raz drugi zagłosują w referendum.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Premier Irlandii Brian Cowen w imieniu rządzącej partii Fianna Fail (republikanów) zainaugurował w środę kampanię na rzecz poparcia Traktatu Lizbońskiego, nad którym Irlandczycy będą głosować po raz drugi w referendum 2 października.

Cowen zapewnił, że gwarancje, które jego rząd uzyskał na unijnym szczycie w czerwcu, są _ wszechstronne i prawnie niepodważalne _.

Poprzednia wersja Traktatu przewidywała, że Irlandia miałaby własnego komisarza przez dwie z trzech kadencji Komisji Europejskiej. Obecnie będzie miała go przez wszystkie kadencje. Inne gwarancje dotyczą m.in. kwestii podatkowych, neutralności i spraw etycznych (utrzymania zakazu aborcji).

W nawiązaniu do odrzucenia Traktatu w referendum z 12 czerwca 2008 r. (większością 53,4 proc. do 46,6 proc.) Cowen wskazał, że _ gwarancje w pełni odpowiadają na obawy, którym dali wyraz irlandzcy wyborcy _.

Irlandzki premier zastrzegł, że _ w referendum nie chodzi ani o przyszłość jego partii, ani o przyszłość żadnej publicznej osobistości, lecz o przyszłość kraju _. Wskazał w tym kontekście, że UE ma zasadnicze znaczenie dla przełamania obecnego gospodarczego kryzysu w Irlandii i dla rządowych zabiegów ustabilizowania gospodarki.

* [ Ryanair płaci pół miliona euro za **Traktat** Lizboński ]( http://manager.money.pl/news/artykul/ryanair;placi;pol;miliona;euro;za;traktat;lizbonski,9,0,524297.html )
* [ Czechy: Deputowani chcą zaskarżyć **Traktat** Lizboński ]( http://news.money.pl/artykul/czechy;deputowani;chca;zaskarzyc;traktat;lizbonski,190,0,521918.html )
* [ Włochy: **Traktat** Lizboński wejdzie w życie w grudniu ]( http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/wlochy;traktat;lizbonski;wejdzie;w;zycie;w;grudniu,1,0,495617.html )

Rząd opracował darmowy _ 30-minutowy przewodnik po Traktacie Lizbońskim _ i opublikował go w wersji drukowanej oraz w internecie. W przystępny sposób tłumaczy on sens Traktatu i przedstawia gwarancje uzyskane przez rząd.

Irlandzka kampania przed drugim referendum w sprawie Traktatu Lizbońskiego wyraźnie nabiera tempa. We wtorek kampanię za przyjęciem traktatu zainaugurowała Partia Pracy. W czwartek zrobi to inna opozycyjna partia - Fine Gael. Przeciwne ratyfikowaniu Traktatu z Lizbony są partia Sinn Fein i partia Socjalistyczna.

Prolizbońska akcja _ Generation YES _ uruchomiła w środę portal, na którym zamierza piętnować kłamstwa i dezinformację na temat Traktatu i ogólnie spraw europejskich. _ - Nasze argumenty będą opierać się na faktach i zawierać odnośniki do Traktatu _ - zadeklarował animator tej inicjatywy Andrew Byrne.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* **[ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ ) **
Tagi: irlandia, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz