Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islamiści wystrzelili rakiety na Tel Awiw

0
Podziel się:

Pierwszy raz od 1991 roku ogłoszono alarm lotniczy.

Islamiści wystrzelili rakiety na Tel Awiw
(U.S.Navy/public domain)
bEDaDTWt

Ze Strefy Gazy wystrzelono w kierunku Tel Awiwu co najmniej dwie rakiety, jednak wojsko zdementowało informacje o trafieniu celów w mieście. Nie było ofiar. Pierwszy raz od 1991 r. ogłoszono alarm lotniczy. Do ataku przyznali się islamiści.

Izraelski minister obrony Ehud Barak powiedział, że atak rakietowy na Tel Awiw oznacza _ eskalację, za którą radykałowie w Strefie Gazy będą musieli zapłacić _.

Jedna z rakiet, wystrzelona na pół godziny przed alarmem lotniczym, spadła na puste pole kilka kilometrów na południe od Tel Awiwu - pisze agencja dpa, powołując się na źródła w izraelskiej armii. Rzeczniczka sił zbrojnych nie potrafiła powiedzieć, czy druga rakieta została zniszczona przez izraelską obronę antyrakietową.

bEDaDTWv

Wojskowa rozgłośnia izraelska, cytowana przez Reutersa, podawała wcześniej, że jedna z rakiet spadła na Tel Awiw. Początkowo była też mowa o trzeciej rakiecie, która jakoby spadła do morza.

W Tel Awiwie ogłoszono alarm lotniczy, pierwszy - jak podkreślają izraelskie media - od 1991 roku. Na dźwięk syren alarmowych mieszkańcy wyskakiwali w panice z autobusów, szukając schronienia w parkach lub kładąc się na chodnikach ulic. W mieście słychać było jedną _ tępą, głośną eksplozję _. Przestała działać sieć telefoniczna.

Do ataku przy użyciu rakiet Fajr 5 przyznała się mająca siedzibę w Strefie Gazy palestyńska radykalna organizacja Islamski Dżihad. _ Rozszerzyliśmy pole bitwy, by dosięgnąć Tel Awiw, a to, co nastąpi (w przyszłości), będzie jeszcze silniejszym (uderzeniem) _ - czytamy w oświadczeniu organizacji, cytowanym przez Reutersa.

Dpa pisze z kolei, że odpowiedzialność za atak wzięły na siebie Brygady Ezedina al-Kasama, zbrojne ramię Hamasu. Jak podało to ugrupowanie, ich rakiety spadły na Jaffę i w okolicy Riszon Le Syjon.

bEDaDTWB

Według dpa od rozpoczętej w środę ofensywy _ Filar obrony _ izraelskie wojsko przeprowadziło ataki na 250 celów w Strefie Gazy. Zginęło w nich 15 osób, a ponad 150 zostało rannych. W tym samym czasie ze Strefy Gazy wystrzelono w kierunku Izraela 274 rakiety. Troje Izraelczyków zginęło, a co najmniej dwunastu odniosło obrażenia.

Czytaj więcej w Money.pl
Widmo wojny na Bliskim Wschodzie - _ Inwazja lądowa na Strefę Gazy jest zdecydowanie możliwą opcją _ - powiedział rzecznik izraelskich sił zbrojnych.
Będą rozmowy pokojowe, ale najpierw.. Palestyński prezydent Mahmud Abbas oświadczył, że jest gotów wznowić rozmowy pokojowe z Izraelem po głosowaniu w ONZ.
Trwają ataki. Pięciu zabitych po ostrzale... Tuż przed północą izraelskie samoloty zbombardowały cele w północnej części miasta Gaza.
bEDaDTWW
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)