Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islamiści zabili 56 osób w wiosce i meczecie

0
Podziel się:

44 osoby zostały zastrzelone przez sprawców ubranych w mundury armii nigeryjskiej.

Islamiści zabili 56 osób w wiosce i meczecie
(Polaris Images/East News)

56 osób zginęło w atakach przeprowadzonych najprawdopodobniej przez islamistów z Boko Haram na meczet i wioskę na północnym wschodzie Nigerii - poinformowały w poniedziałek miejscowe władze.

44 osoby zostały zastrzelone przez sprawców ubranych w mundury armii nigeryjskiej; do masakry doszło w niedzielę rano w meczecie w miejscowości Konduga, ok. 35 km od stolicy stanu Borno, Maiduguri. 26 osób trafiło do szpitala z ranami postrzałowymi.

Miejscowe siły bezpieczeństwa napotkały _ zaciekły opór ze strony ciężko uzbrojonych napastników _ - powiedział przedstawiciel miejscowej policji Usman Musa. Agencja AP zauważa, że mundury, które mieli na sobie sprawcy ataku, mogły zostać zdobyte podczas jednej z wcześniejszych napaści na magazyny wojskowe.

Kolejne 12 ofiar śmiertelnych znaleziono w wiosce Ngom, 5 km od Maiduguri. Borno to jeden z trzech stanów na północnym wschodzie Nigerii, gdzie z powodu często powtarzających się ataków wprowadzono stan wyjątkowy.

Nie wiadomo, z jakiego powodu został ostrzelany meczet, AP przypomina jednak, że islamiści z Boko Haram w przeszłości atakowali muzułmańskie świątynie, w których duchowni sprzeciwiali się religijnemu ekstremizmowi.

Również w niedzielę przywódca Boko Haram rozesłał do mediów nagranie wideo, na którym chwali się atakami, zapowiada kolejne i grozi USA. _ - Siła i uzbrojenie bojowników (Boko Haram) jest lepsze niż (wojsk) Nigerii. Teraz możemy z łatwością stawić czoło Stanom Zjednoczonym _ - mówi Abubakar Shekau w nagraniu.

Boko Haram i podobne jej ideologicznie organizacje oraz zwykłe bandy kryminalne stanowią główne zagrożenie dla wewnętrznej stabilności zasobnej w ropę naftową Nigerii. Jej ludność niemal po połowie dzieli się na chrześcijan i muzułmanów.

Boko Haram od 2009 roku prowadzi zbrojną walkę o przekształcenie Nigerii lub przynajmniej części jej terytorium w państwo islamskie, co kosztowało dotąd życie ponad 3 tys. ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Będą podpalenia i bitwy z policją . Gdzie? Dwie noce palenia samochodów i zamieszek w Trappes przypomniały Francuzom wydarzenia z 2005 roku, gdy trwające wiele tygodni starcia z policją zakończyły się dopiero po ogłoszeniu przez rząd stanu wyjątkowego.
Tajemnicza śmierć turystek. Zatruły się? Zmarłymi są matka i córka. Na razie nieznane są przyczyny zgonu Czeszek. Istnieje podejrzenie zatrucia organizmu.
20 cywilów zabitych przez Boko Haram Do ataku doszło we wsi w stanie Bornu, dokąd udała się w pościgu za Boko Haram grupa złożona z cywilów. Została zaatakowana przez islamistów, którzy zabili niewinnych cywilów - głosi komunikat armii.
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)