Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Islamski ekstremizm problemem w Bułgarii

0
Podziel się:

Stany Zjednoczone są zaniepokojone aktywnymi próbami przeniknięcia radykalnego islamu do muzułmanów bułgarskich.

Islamski ekstremizm problemem w Bułgarii
(Klearchos Kapoutsis/CC/Flickr)

Stany Zjednoczone są zaniepokojone aktywnymi próbami przeniknięcia radykalnego islamu do muzułmanów bułgarskich - wynika z depeszy byłego ambasadora USA w Sofii Johna Beyrle z 2005 roku, według której islamski ekstremizm jest w Bułgarii realnym problemem.

Depeszę opublikowała bułgarska strona internetowa Biwoł, która współpracuje z WikiLeaks i otrzymuje od niej dokumenty związane z Bułgarią. Takich dokumentów jest prawie 1000. Dotychczas publikowano niewielką część z nich.

Różne zagraniczne organizacje i fundacje propagują w Bułgarii radykalny islam, a oficjalne islamskie instytucje w kraju są zależne od nich finansowo - stwierdza się w dokumencie. Według ówczesnego ambasadora bezrobocie i dyskryminacja muzułmanów ułatwiają przenikanie radykalnego islamu do Europy, w tym do Bułgarii, w której mniejszość muzułmańska stanowi około 10 procent ludności.

Według analizy amerykańskiej najważniejszym dla radykalnego islamu celem jest około 200-tysięczna społeczność bułgarskich muzułmanów, zwanych Pomakami. Żyją oni w górskich miejscowościach w południowo-wschodniej i południowo-zachodniej części kraju. Przyczyną, by akurat tej społeczności udzielać najwięcej uwagi i środków finansowych, jest ich _ europejski _ wygląd w porównaniu z etnicznymi Turkami i Romami - podkreśla się w dokumencie.

Pomacy trzymają się konserwatywnych zasad i kryzysy po zmianach politycznych w 1989 roku doprowadziły do ich marginalizacji, co czyni ich społeczność podatną na zewnętrzne wpływy religijne - pisze ambasador.

Podkreśla on wyraźną różnicę między tradycyjnym i tolerancyjnym islamem w Bułgarii a radykalnymi tendencjami, które przywożą wracający ze studiów religijnych młodzi ludzie, kształceni w arabskich krajach na koszt różnych fundacji. Właśnie oni próbują wwieźć idee bliskie wahabizmowi - stwierdza depesza.

Jednym z czynników, ułatwiających przenikanie radykalnego islamu jest według ówczesnego ambasadora brak finansowego wsparcia dla tradycyjnego islamu ze strony władz Bułgarii. - _ Wpływy te ulegną redukcji, jeżeli rząd Bułgarii przekona się do udzielania subsydiów na muzułmańską edukację religijną i zwróci majątki należące do muzułmańskiej społeczności religijnej _ - pisze Beyrle.

Według dokumentu, który powołuje się na dane bułgarskiego wywiadu i CIA, wśród ekstremistycznych ugrupowań, działalność których odnotowano w Bułgarii, są Al-Kaida, Ansar al-Islam, Hezbollah. Związani z Al-Kaidą ekstremiści podróżują przez Bułgarię w drodze między komórkami w Europie Zachodniej i na Bliskim Wschodzie.

_ - Islamski ekstremizm w Bułgarii jest całkiem realnym problemem. Niezależnie od tego większość bułgarskich muzułmanów jest umiarkowana i nie przyjmuje radykalnej ideologii. W niektórych grupach jednak islamski ekstremizm może zapuścić korzenie z uwagi na brak adekwatnego finansowania dla umiarkowanych islamskich instytucji i wyobcowanie młodych muzułmanów z powodu braku perspektyw _ - konkluduje ówczesny ambasador.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t94081.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wikileaks;putin;szantazowal;bulgarow,107,0,821099.html) WikiLeaks: Putin szantażował Bułgarów Miał grozić wstrzymaniem dostaw gazu, jeżeli nie będzie postępu w realizacji dużych regionalnych projektów z rosyjskim udziałem.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t46864.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zachecali;papieza;do;zblizenia;z;islamem,127,0,742527.html) Zachęcali papieża do zbliżenia z islamem Amerykańscy dyplomaci nakłaniali Benedykta XVI szczególnie do kontaktów z Turcją.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)