Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Iwanow: Chcemy rozszerzenia granic Rosji

0
Podziel się:

Federacja rosyjska do 2012 roku ma mieć naukowe dowody uzasadniające prawne rozszerzenie granic na terytorium Arktyki.

Iwanow: Chcemy rozszerzenia granic Rosji
(Staff Sgt. D. Myles Cullen/public domain/defenselink.mil)
bECcLDGZ

W 2012 roku Rosja zgłosi komisji ONZ rozszerzenie swojego terytorium w Arktyce - poinformował w środę wicepremier Siergiej Iwanow na posiedzeniu Kolegium Morskiego. Państwa bogatej w surowce energetyczne Arktyki regularnie spierają się o granice tego regionu.

_ - Liczę, że w przyszłym roku przedstawimy komisji ONZ uzasadnione naukowo oświadczenie o rozszerzeniu granic naszego szelfu w Arktyce _ - powiedział wicepremier. Przypomniał, że niedawno rozpoczęła się druga ekspedycja naukowa, która ma uzasadnić roszczenia Rosji do rozszerzenia granic jej szelfu. Ekspedycja ma wykazać m.in., że tzw. Grzbiet Łomonosowa (podwodne pasmo górskie) stanowi kontynuację szelfu kontynentalnego Rosji.

Jeśli rejs przyniesie oczekiwane wyniki, Rosja dostanie ponad milion metrów kwadratowych w Arktyce i prawo do eksploatacji złóż ropy i gazu w trójkącie Czukotka-Murmańsk-biegun północny - pisze agencja ITAR-TASS.

bECcLDHb

Prawo międzynarodowe stanowi, że żaden kraj nie ma zwierzchnictwa mad biegunem północnym i otaczającymi go wodami Morza Arktycznego. Każde z pięciu państw _ arktycznych _ (prócz Rosji - Kanada, USA, Dania i Norwegia)
może zgodnie z konwencją ONZ z roku 1982 zwiększyć liczącą 200 mil strefę ekonomiczną, jeśli dowiedzie, że obszar poza nią jest przedłużeniem szelfu kontynentalnego kraju.

Instytut Monitoringu Geologicznego USA szacuje, że w Arktyce może się znajdować 13 procent nieodkrytych światowych złóż ropy i 30 procent złóż gazu. Ocieplający się klimat może ułatwić dostęp do tych złóż.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t75822.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;bedzie;bronic;interesow;w;arktyce,228,0,863716.html) Rosja będzie bronić interesów w Arktyce Władimir Putin zapowiada odrodzenie północnego szlaku morskiego i budowę na półwyspie Jamał portu oraz zakładu skraplania gazu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t79375.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/wojna;o;bogactwa;arktyki;bp;walczy,218,0,800730.html) Wojna o bogactwa Arktyki. BP walczy Dalekosiężne plany koncernu BP na rosyjskim Morzu Karskim zostały powstrzymane.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t87385.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/rosja;i;kanada;licza;na;uznanie;roszczen;do;arktyki,188,0,676796.html) Rosja i Kanada liczą na uznanie roszczeń do Arktyki To konkluzja po spotkaniu szefów dyplomacji.
bECcLDHC
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)