Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Izrael inwestuje w sporne miejsca święte na Zachodnim Brzegu

0
Podziel się:

W 2010 roku Izrael ogłosił, że włącza Grób Patriarchów i Grób Racheli w Hebronie na listę planów konserwacji swego dziedzictwa narodowego.

Izrael inwestuje w sporne miejsca święte na Zachodnim Brzegu
(pldrtbrennan/CC/Flickr)

Izrael posuwa naprzód plany inwestycyjne dotyczące miejsc świętych, które uważa za część swojego dziedzictwa narodowego, w tym dziewięciu miejsc na Zachodnim Brzegu Jordanu - poinformował rząd tego kraju.

Według agencji Associated Press ogłoszenie tej informacji przez prawicowy gabinet Benjamina Netanjahu to apel do dogmatycznych wyborców na tydzień przed wyborami parlamentarnymi w Izraelu.

Rzecznik izraelskiego rządu Cwi Hauser poinformował, że Izrael zamierza umożliwić niepełnosprawnym ruchowo dostęp do Grobu Patriarchów w Hebronie, świętego dla żydów i muzułmanów miejsca.

Informacja ta wywołała ostry sprzeciw Palestyńczyków. Rzecznik Autonomii Palestyńskiej Nour Odeh wezwał wspólnotę międzynarodową do potępienia planów Izraela. _ Grób Patriarchów jest palestyński i tylko władze Autonomii Palestyńskiej mogą decydować o jakichkolwiek zmianach w tym miejscu _ - oświadczył Odeh.

W 2010 r. Izrael ogłosił, że włącza Grób Patriarchów i Grób Racheli w Hebronie na listę planów konserwacji swego dziedzictwa narodowego. Decyzja ta została skrytykowana przez UNESCO za _ eskalowanie napięcia _ w regionie. Izrael bronił się, twierdząc, że plan dotyczył jedynie prac restauracyjnych, i obiecał, że nie będzie usiłował zmieniać delikatnego status quo tych miejsc.

22 stycznia w Izraelu odbywają się wybory parlamentarne, w których szanse na zwycięstwo i drugą kadencję ma Netanjahu. Jednak jego ugrupowanie Likud traci w sondażach na rzecz nacjonalistycznej prawicy i ortodoksów. Najwyraźniej - jak pisze AP - za poniedziałkowym komunikatem rządu kryje się próba odzyskania tradycyjnych wyborców.

Tymczasem rzecznik izraelskiego rządu oświadczył, że Izrael ma obowiązek dokonywania konserwacji miejsc świętych i nie ma to żadnego związku z polityką. _ - Nie można zmienić historii. Wiele miejsc biblijnych mieści się w Judei i Samarii (tak Izrael nazywa Zachodni Brzeg) _ - podkreślił Hauser. _ Tak długo, jak zajmujemy to terytorium, naszym narodowym i moralnym obowiązkiem jest dbać o te miejsca i należycie je konserwować _ - dodał.

Inne plany Izraela obejmują prace konserwatorskie w Tel Szilo, gdzie jak mówi żydowska tradycja mieścił się Przybytek (namiot pełniący rolę świątyni), oraz ewentualne wybudowanie repliki grobu króla Judei Heroda Wielkiego na Herodionie, wzgórzu niedaleko Betlejem.

W ramach projektu władze Izraela zamierzają wydać około 107 milionów dolarów, żeby zainwestować w około 300 miejsc kultury, w tym renowację stanowisk archeologicznych, cyfryzację archiwów i budowę muzeum poświęconego Albertowi Einsteinowi.

Czytaj więcej w Money.pl
Desperacki akt przeciwko polityce Izraela Palestyńscy aktywiści zorganizowali nietypowy protest przeciwko izraelskim osadnikom.
Izrael przygotowuje się do inwazji sił lądowych Oddziały izraelskiej armii przemieszczają się w kierunku Strefy Gazy. Siły zbrojne zmobilizowały 30 tysięcy rezerwistów.
Prezydent krytykuje premiera. Będzie powstanie? - _ Jeśli nie będzie decyzji dyplomatycznej, Palestyńczycy mogą wrócić do terroru. Noże, miny, ataki samobójcze _ - ostrzega Szimon Peres.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)