Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Izrael ma zwolnić palestyńskich więźniów

To część porozumienia, wynegocjowanego przez sekretarza stanu Johna Kerry'ego, które ma prowadzić do wznowienia rozmów pokojowych na Bliskim Wschodzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
(United States Department of State)

Izraelski minister do spraw strategicznych i kontaktów międzynarodowych Juval Steinitz poinformował, że wśród uwolnionych będą skazani za poważne przestępstwa, którzy przebywają w więzieniu od kilkudziesięciu lat. Na razie nie wiadomo, ilu więźniów wyjdzie na wolność. Według źródeł palestyńskich, rozmowy dotyczyły zwolnienia 530 osób, w tym stu, aresztowanych przed 1993 rokiem.

Z danych izraelskiej organizacji obrony praw człowieka, w tamtejszych zakładach karnych jest więzionych 4817 Palestyńczyków. Po niemal trzech latach przerwy Izrael i Autonomia Palestyńska mają znów podjąć rozmowy. Ogłosił to w Jordanii amerykański sekretarz stanu John Kerry, który spotkał się z przedstawicielami obu zwaśnionych stron.

Izraelsko-palestyński spór to najdłuższy konflikt na Bliskim Wschodzie. Trwa nieprzerwanie od powstania Izraela w 1948 roku i pojawia się w tle niemal wszystkich innych konfliktów w tym rejonie świata. Wielokrotnie już w przeszłości dochodziło między obiema stronami do porozumień, które potem nie były respektowane. Trzy lata temu negocjacje zostały zerwane na skutek budowy przez Izrael kolejnych żydowskich osiedli na terenach palestyńskich.

Czytaj więcej w Money.pl
Oni już nie wierzą w pokój. Wojna trwa 55 procent ankietowanych uważa, że Amerykanom nie uda się wznowić procesu pokojowego i skłonić Palestyńczyków i Izraelczyków do zajęcia miejsc przy stole rokowań.
Potępia Palestynę i chce negocjować W trakcie wizyty w Brukseli ocenił, że to nie krytykowane izraelskie osiedla, lecz terroryzm jest główną przeszkodą w procesie pokojowym.
Najbardziej skłócone miasto Nienawiść, żołnierze i zamachy terrorystyczne. w świętym miejscu. To tu spotykają się trzy religie - w Jerozolimie.
Tagi: stosunki izrael-palestyna, bliski wschód, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz