Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael pozywa Al-Dżazirę za pomaganie Hezbollahowi

0
Podziel się:

Skarżący uważają, że telewizja pomagała w ataku rakietowym.

Izrael pozywa Al-Dżazirę za pomaganie Hezbollahowi
(Vadim Lavrusik/CC/Flickr)
bETSORUB

Grupa 91 Izraelczyków poszkodowanych w prowadzonych przez Hezbollah ostrzałach rakietowych w czasie wojny latem 2006 roku pozwała arabską telewizję Al-Dżazira za pomaganie szyickim bojownikom.

Adwokaci pozew złożyli w sądzie w Nowym Jorku w poniedziałek, w czwartą rocznicę wybuchu wojny libańskiej. Pozywający domagają się od stacji odszkodowań wysokości 1,2 mld dolarów.

Adwokaci twierdzą, że Al-Dżazira celowo nadawała na żywo relacje ostrzałów prowadzonych przez Hezbollah w północnym Izraelu, żeby umożliwić bojownikom dokładniejsze wycelowanie rakiet. Ekipy Al-Dżaziry były w czasie wojny wielokrotnie zatrzymywane przez izraelskie siły za prowadzenie transmisji na żywo, co jest naruszeniem cenzury wojskowej - poinformowali adwokaci.

bETSORUD

Według pozywających, bez pomocy będących na miejscu obserwatorów Al-Dżaziry Hezbollah nie byłby w stanie precyzyjnie nakierować pocisków rakietowych na cele w izraelskich miastach.

Al-Dżazira nie skomentowała dotąd pozwu. Trwająca około miesiąca wojna kosztowała życie 1,2 tys. ludzi w Libanie i ok. 160 Izraelczyków.

ZOBACZ TAKŻE:

bETSORVe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)