Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Izrael zadowolony z propozycji pokojowych Ligi Arabskiej

0
Podziel się:

Władze Izraela wyraziły zadowolenie z nowych propozycji pokojowych Ligi Arabskiej, która oferuje mu oficjalne uznanie w zamian za wyznaczenie granic państwa palestyńskiego.

Izraelska minister sprawiedliwości Cipi Liwni
Izraelska minister sprawiedliwości Cipi Liwni (Polaris Images/East News)

Władze Izraela wyraziły zadowolenie z nowych propozycji pokojowych Ligi Arabskiej, która oferuje mu oficjalne uznanie w zamian za wyznaczenie granic państwa palestyńskiego. Propozycje Ligi przedstawił wczoraj w Waszyngtonie szejk Kataru Hamad as-Sani.

_ - To z pewnością ważny etap (w rozmowach pokojowych) i cieszę się z tej propozycji _ - powiedziała dzisiaj izraelska minister sprawiedliwości Cipi Liwni, która odpowiada za negocjacje z Palestyńczykami.

Po spotkaniu w Waszyngtonie przedstawicieli Ligi Arabskiej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, szejk as-Sani, który jest premierem i szefem dyplomacji Kataru, powiedział w nocy z poniedziałku na wtorek czasu polskiego, że kraje Ligi skłonne są uznać państwo Izrael w zamian _ za wymianę terytoriów _ oraz _ sprawiedliwe rozwiązanie _ kwestii palestyńskich uchodźców.

Nie jest do końca jasne, jak dalece nowa propozycja Ligi Arabskiej odbiega od planu pokojowego, który kraje te przedstawiły w Bejrucie w 2002 roku. Projekt przewidywał m.in. wycofanie się Izraela z terytoriów zdobytych w wojnie z 1967 roku i włączenie wschodniej Jerozolimy do państwa palestyńskiego.

Jak pisze Reuters _ kraje arabskie zdają się łagodzić stanowisko w sprawie warunków planu pokojowego _. Agencja AP podaje, że Liga Arabska skłonna jest poprzeć _ uzgodnione przez obie strony _, czyli palestyńską i izraelską, wymiany _ porównywalnych _ obszarów.

W spotkaniu w Waszyngtonie wzięli udział ministrowie spraw zagranicznych Bahrajnu, Egiptu, Jordanii i Kataru oraz przedstawiciele Arabii Saudyjskiej, Autonomii Palestyńskiej i Ligi Arabskiej. Stronę amerykańską, prócz Kerry'ego, reprezentował wiceprezydent Joe Biden. Jak przypominają agencje, szef amerykańskiej dyplomacji chce ożywić bliskowschodnie rozmowy pokojowe, które utknęły w martwym punkcie w 2010 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/84/m153684.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zginal;izraelczyk;zaatakowany;na;zachodnim;brzegu;jordanu,198,0,1297606.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) To pierwsze takie zabójstwo od... Palestyńczyk zabił nożem lub, według innych źródeł, zastrzelił dzisiaj rano izraelskiego osadnika na południe od Nablusu, na Zachodnim Brzegu Jordanu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/110/m245358.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/palestynczycy;nie;wierza;w;proces;pokojowy,179,0,1280435.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Oni już nie wierzą w pokój. Wojna trwa 55 procent ankietowanych uważa, że Amerykanom nie uda się wznowić procesu pokojowego i skłonić Palestyńczyków i Izraelczyków do zajęcia miejsc przy stole rokowań.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m74863.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/katar;chce;utworzyc;arabski;fundusz;dla;wschodniej;jerozolimy,37,0,1276709.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Katar ma pomysł na powstrzymanie Żydów Emir Kataru zaproponował utworzenie funduszu w wysokości miliarda dolarów, na budowę stolicy niepodległej Palestyny.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)