Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Janukowycz blokuje wybory na Ukrainie? Opozycja nie ma wątpliwości

0
Podziel się

Opozycja jest przekonana, że decyzja Trybunału ma charakter polityczny. Kijowianie zostają bowiem pozbawieni prawa do wyboru władz.

Janukowycz blokuje wybory na Ukrainie? Opozycja nie ma wątpliwości
(kmu.gov.ua)
bDJmgXPF

Ukraiński Trybunał Konstytucyjny uznał, że wybory stołecznego mera i Rady Miejskiej mają się odbyć dopiero w 2015 roku. Opozycja twierdzi, że na orzeczenie miały wpływ władze, które obawiają się przegranej.

Poprzedni członkowie Rady Miejskiej i mer zostali wybrani w przedterminowych wyborach w 2008 roku. Formalnie ich pełnomocnictwa upływają jutro. Trybunał Konstytucyjny uznał jednak, że wybory w Kijowie powinny odbyć się wtedy, kiedy wszyscy Ukraińcy będą wybierać lokalne władze, czyli w październiku 2015 roku.

Ma to jakoby uporządkować sytuację z głosowaniami w różnych częściach kraju. Sędziowie zasugerowali, że termin obecnych organów wybranych w wyborach przedterminowych powinien zostać przedłużony.

bDJmgXPH

Opozycja jest przekonana, że decyzja Trybunału ma charakter polityczny. Kijowianie zostają bowiem pozbawieni prawa do wyboru władz. Mer miasta Leonid Czernowecki został faktycznie usunięty ze stanowiska niemal od razu po dojściu do władzy Wiktora Janukowycza w 2010 roku. Teraz stolicą rządzi przedstawiciel prezydenta Ołeksandr Popow.

Jeżeli władze zgodziłyby się na wybory, to ugrupowanie obecnego szefa państwa Wiktora Janukowycza, poniosłaby porażkę ponieważ Kijów tradycyjnie popiera prawicową opozycję. Jesienią zeszłego roku, w wyborach parlamentarnych, w żadnym stołecznym okręgu jednomandatowym nie wygrał kandydat popierany przez władze. Dlatego dla rządzących lepsze jest zachowanie status-quo.

Jest to też o tyle ważne, że tylko w ten sposób w czasie wyborów prezydenckich w 2015 roku, Partia Regionów będzie mogła kontrolować sytuację w ukraińskiej stolicy. "Prezydent Wiktor Janukowycz doskonale wie, że te wybory przegra, a pokojowym szlakiem władzy nie ma zamiaru oddać" - napisał w swoim oświadczeniu lider opozycji Arsenij Jaceniuk.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/m252323.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/kliczko;ma;szanse;na;prezydenture;na;ukrainie,61,0,1263933.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Mistrz ringu prezydentem? Ma dużą szansę Na Witalija Kliczkę zagłosowałoby ponad 15 procent Ukraińców. Goni w sondażach obecnego prezydenta.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/226/m262882.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/misja;kwasniewskiego;i;coksa;powinna;byc;,247,0,1290231.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Misja Kwaśniewskiego wisi na włosku - _ Lepiej byłoby, gdyby Kwaśniewski i Cox zrezygnowali oni z nadmiernie dyplomatycznych metod, którymi się dziś posługują _- twierdzi Hanne Severinsen.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/149/m87189.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/dom;polski;we;lwowie;jednak;nie;powstanie;przekladaja;glosowania,192,0,1286336.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Celowo utrudniają życie Polakom we Lwowie? W kwietniu 2012 roku polecenie rozwiązania problemu Domu Polskiego wydał osobiście prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.
bDJmgXQi
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)