Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
papieros
01.07.2008 06:51

Japonia: Papierosy tylko na kartki

By kupić papierosy w automacie potrzebna będzie specjalna kartka, wydawana jedynie dorosłym.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Japońscy palacze, by kupić papierosy w automatach, będą musieli dysponować specjalnymi kartkami, wydawanymi tylko osobom dorosłym.

Powodem takiego posunięcia jest próba ograniczenia dostępu do tytoniu osobom nieletnim, które stanowią w Japonii znaczną część palaczy.

Jak podaje agencja Kyodo, specjalne _ papierosowe paszporty _ (taspo) będą wydawane wyłącznie osobom pełnoletnim. Tylko mając taką kartę będzie można kupić paczkę papierosów w popularnych w Japonii automatach.

Wprowadzenie kart przez właściciela automatów - Tobacco Institute of Japan - było obligatoryjne. Od wtorku taki system _ kartek na papierosy _ ma obowiązywać we wszystkich 47 prefekturach kraju. System, obejmujący kosztowne zmiany automatów, był wprowadzany od lutego.

T_ aspo _ - karty z mikrochipem - są wydawane bezpłatnie osobom dorosłym po wypełnieniu przez nie specjalnego formularza i okazaniu dokumentu, potwierdzającego wiek palacza. Według ostatnich danych karty do automatów odebrało już w Japonii 6 mln 410 tys. ludzi - około 24,6 proc. palaczy.

Szacuje się, że w Japonii liczba palaczy w sumie przekracza 26 mln ludzi. Japonia liczy ok. 128 mln mieszkańców.

Tagi: papieros, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz