Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
spór o wyspy senkaku
21.01.2013 08:34

Japonia: Trzy chińskie okręty znów na wodach wokół wysp Senkaku

Trzy chińskie okręty po raz kolejny wpłynęły na japońskie wody terytorialne w pobliżu spornych wysp Senkaku, zwanych w Chinach Diaoyu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(BehBeh/CC/Wikimedia)

Trzy chińskie okręty po raz kolejny wpłynęły na japońskie wody terytorialne w pobliżu spornych wysp Senkaku, zwanych w Chinach Diaoyu, na Morzu Wschodniochińskim - poinformowała dziś japońska straż przybrzeżna.

Także w sobotę na japońskich wodach terytorialnych stwierdzono obecność trzech chińskich jednostek; z kolei w niedzielę chińskie okręty zachowały nieco większą odległość od spornego archipelagu. Znajduje się on pod administracją Japonii, ale prawa do niego roszczą sobie również Chiny.

Te powtarzające się incydenty wywołują ostrą reakcję rządu Shinzo Abego, który zobowiązał się do wzmocnienia środków kontroli wokół wysepek, będących - jak podkreślił premier - własnością Japonii, niepodlegającą negocjacjom.

Pekin regularnie wysyła w ten rejon okręty, a ostatnio także samoloty, zwłaszcza od kiedy Tokio we wrześniu ubiegłego roku wykupiło od prywatnego właściciela trzy z pięciu wysepek. Doprowadziło to do zaostrzenia konfliktu.

W rejonie wysp Senkaku znajdują się bogate łowiska i złoża surowców energetycznych.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińczycy chcą japońskich wysp. Wysłali okręty Chiny kwestionują prawa Japonii do niezamieszkałych wysepek Senkaku (Diaoyu).
Chińska łódź wtargnęła na ich terytorium. 13. raz To już trzynasty taki incydent, od kiedy rząd w Tokio wykupił od prywatnego właściciela kilka wysp Senkaku, które wg Pekinu podlegają suwerenności Chin.
Tam sprzedaje się najwięcej aut luksusowych Chiny wyprzedziły więc pod tym względem zarówno same Niemcy, jak i USA.
Tagi: spór o wyspy senkaku, senkaku, wiadmomości, wiadomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz