Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jarosław Kaczyński kandydatem PiS na prezydenta?

0
Podziel się:

Na prezesa wskazują członkowie partii. Decyzja zapadnie w sobotę.

Jarosław Kaczyński kandydatem PiS na prezydenta?
(PAP/Adam Ciereszko)

W sobotę zbiera się Rada Polityczna PiS, która najprawdopodobniej podejmie decyzję w sprawie kandydata partii w wyborach prezydenckich. Politycy PiS za _ naturalnego _ kandydata uważają prezesaJarosława Kaczyńskiego.

Sekretarz Rady PolitycznejMaks Kraczkowskipotwierdził, że Rada zbierze się w planowanym wcześniej terminie - 24 kwietnia. _ Uważam za bardzo prawdopodobne, że Rada podejmie decyzje w sprawie kandydata partii na prezydenta _ - powiedział.

Do kompetencji Rady Politycznej PiS należy m.in. wybór kandydata partii na urząd prezydenta. Wcześniej, pod koniec tygodnia, zbierze się prawdopodobnie Komitet Polityczny partii. Wówczas kierownictwo może dyskutować o strategii wyborczej.

_ - Zapewniam, że w przewidzianym konstytucyjnie terminie PiS zgłosi kandydaturę _ - podkreślił rzecznik klubu PiSMariusz Błaszczak.

_ - Według mnie naturalnym kandydatem jest Jarosław Kaczyński. Taka jest ocena społeczeństwa i oczekiwanie partii. Jednak decyzja należy do niego _ - dodał Kraczkowski. Podobne zdanie mają inni politycy PiS.

_ - Gdyby Jarosław Kaczyński zdecydował się na kandydowanie, miałby poparcie całej partii i wszystkich posłów. Przewodniczący musi rozważyć wszystkie za i przeciw _ - powiedziałWojciech Szarama, członek Komitetu Politycznego PiS.

_ - Wobec olbrzymich szans na zwycięstwo w wyborach, mógłby powstać problem, kto będzie kierował partią. To z pewnością będzie dyskutowane na Komitecie Politycznym czy Radzie Politycznej _ - dodał.

Posłanka PiSJolanta Szczypińskauważa, że obecnie mówienie o zmianach w PiS _ jest przedwczesne _. _ Trwają pożegnania naszych przyjaciół. Żałoba się dla nas nie skończyła _ - tłumaczy. Według Szczypińskiej, prezes PiS podjął już decyzję w sprawie tego, kto z ramienia PiS będzie ubiegał się o fotel prezydencki.

Sobotnia Rada Polityczna podejmie też decyzje dotyczące składu Komitetu Politycznego. Możliwe, że powoła też nowych wiceprezesów partii.

Zmiany personalne są konieczne po tym jak w katastrofie pod Smoleńskiem 10 kwietnia śmierć poniosło, oprócz prezydentaLecha Kaczyńskiegoi jego małżonki Marii, m.in. siedmioro parlamentarzystów PiS: szefowa klubuGrażyna Gęsicka, wicemarszałek SejmuKrzysztof Putra, wiceszefowie partii:Przemysław GosiewskiiAleksandra Natalli-Świat, posełZbigniew Wassermann, senatorowieStanisław ZająciJanina Fetlińska.

Według Błaszczaka, obecnie partia i klub działają sprawnie. _ Pracą partii kieruje wiceprezesAdam Lipiński, a pracami klubu jego wiceprzewodniczącyMarek Kuchciński _ - zaznaczył._ Zdaniem Błaszczaka, na początku przyszłego tygodnia zbierze się klub PiS, ale nie wiadomo, czy na tym posiedzeniu będą wybrane nowe władze klubu. _ Nie ma potrzeby, żeby się spieszyć _ - _ argumentuje_ . _

wybory
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)