Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Jemen: Zginęło 30 bojowników Al-Kaidy

0
Podziel się

Wśród zabitych jest szef Al-Kaidy w mieście Marib (na wschód od Sany) - Hassan Aguili, intensywnie poszukiwany przez jemeńskie władze.

Jemen: Zginęło 30 bojowników Al-Kaidy
(PAP/EPA)
bDUqcUKt

Bojownicy opanowali miasto Zindżibar w prowincji Abjan na południu Jemenu. W starciach zginęło 30 członków Al-Kaidy i innych islamistów, a kilkunastu rebeliantów doniosło obrażenia.

Rano jemeńskie źródła wojskowe i medyczne podały, że podczas szturmu jemeńskiej armii na opanowany przez podejrzewanych o powiązania z Al-Kaidą rebeliantów Zindżibar zginęło co najmniej 15 osób, w tym dziewięciu wojskowych.

Wśród zabitych jest szef Al-Kaidy w mieście Marib (na wschód od Sany) - Hassan Aguili, intensywnie poszukiwany przez jemeńskie władze. Do walk doszło w nocy z poniedziałku na wtorek przy wjeździe do miasta, które od 29 maja jest w rękach setek rebeliantów z nieznanej dotychczas organizacji Zwolennicy Szarijatu. Według źródeł wojskowych, w czasie walk użyto broni zarówno dużego jak i małego kalibru.

bDUqcUKv

Przedstawiciele armii i świadkowie mówili, że samoloty zbombardowały tereny w prowincji (muhafazie) Abjan, będące pod kontrolą bojowników. Nie wiadomo jednak, czy to te naloty doprowadziły do śmierci 30 islamistów. Po czterech miesiącach antyprezydenckich protestów w Jemenie prowincja Abjan, która jest bastionem organizacji Al-Kaida na Półwyspie Arabskim (AQAP), wymknęła się spod kontroli państwa.

Opozycja oskarża prezydenta Alego Abd Allaha Salaha o przyzwolenie na przejęcie Zindżibaru przez Al-Kaidę. Miałoby to wywołać niepokój w regionie i w konsekwencji doprowadzić do poparcia Salaha przez władze regionalne we wspólnym froncie walki z bojownikami.

Władze Jemenu zaangażowały się ostatnio w walkę z AQAP, która powstała z połączenia jemeńskiego i saudyjskiego odłamu siatki Osamy bin Ladena. W Jemenie znajduje się baza operacyjna AQAP oraz obozy szkoleniowe tej siatki terrorystycznej.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t135767.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/jemen;jak;bomba;zegarowa;al-kaida;przejmie;wladze,98,0,801634.html) Jemen jak bomba zegarowa. Al-Kaida przejmie władzę? Protesty przeciw prezydentowi i zagrożenie ze strony islamistów moga doprowadzić do upadku państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/5/t140037.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/krwawa;noc;w;jemenie;nawet;60;ofiar,17,0,837905.html) Krwawa noc w Jemenie, nawet 60 ofiar Trwają walki pomiędzy siłami prezydenta i zwolennikami szejka al-Ahmara.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/136/t138120.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/podpisza;porozumienie;ulica;protestuje,157,0,818333.html) Podpiszą porozumienie, ulica protestuje Rada Współpracy Zatoki Perskiej opracowała plan wyjścia Jemenu z kryzysu, którego nie akceptują obywatele.
bDUqcUKW
wiadmomości
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)