Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wojna w afganistanie
27.07.2010 18:54

Jest podejrzany o ujawnienie tajemnic armii USA

To 20-letni pracownik amerykańskiego wywiadu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kpr. Marcin Lasak/isaf.wp.mil.pl)

*Amerykańskie Ministerstwo Obrony wszczęło śledztwo w sprawie przecieknięcia do mediów poufnych materiałów w sprawie operacji USA i NATO w Afganistanie. W kręgu podejrzeń jest 20-letni pracownik wywiadu wojskowego. *

Jak powiedział we wtorek rzecznik Pentagonu Geoff Morrell w wywiadzie dla telewizji CBS News, wojsko będzie prowadzić _ bardzo wnikliwe dochodzenie _ w sprawie źródła przecieku.

Morrell powtórzył zarzut pod adresem WikiLeaks o narażenie na szwank bezpieczeństwa wojsk amerykańskich i NATO w Afganistanie. Powiedział, że ponad 90 000 stron dokumentów przekazanych przez portal trzem dziennikom,w tym _ New York Timesowi _, zawiera informacje o strategii USA oraz celach ataków.

_ - Dokumenty te zawierają tajemnice, które nie powinny być rozpowszechniane publicznie i mogą potencjalnie zagrozić naszym operacjom i naszym oddziałom w Afganistanie _ - oświadczył.

Tego samego dnia inny rzecznik resortu, pułkownik Dave Lapan, powiedział jednak, że ujawnione materiały nie należą do najbardziej tajnych. Eksperci zgodnie podkreślają, że nie ma w nich prawie nic, o czym nie było już wiadomo wcześniej

Lapan poinformował też, że dochodzenie w sprawie przecieku prowadzi dowództwo wojsk lądowych USA.

Jak podał we wtorek _ Wall Street Journal _, śledczy podejrzewają, że źródłem przecieku jest 20-letni pracownik wywiadu wojskowego Bradley Manning, oskarżony już wcześniej o przekazywanie na zewnątrz tajnych danych.

_ - To ktoś, komu się blisko przyglądamy _ - powiedział o Manningu rzecznik Lapan. Agenci prowadzący dochodzenie sprawdzają jego komputery.

Manning jednak pełnił służbę w Iraku, podczas gdy materiały ujawnione w poniedziałek na podstawie przecieku do WikiLeaks dotyczą operacji w Afganistanie.

ZOBACZ TAKŻE:

Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, usa, informacje, przeciek, wikileaks, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz