Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest polityczna zgoda na zwiększenie kontyngentu

0
Podziel się:

Nie będzie sporu politycznego między rządem a prezydentem w sprawie Afganistanu.

Jest polityczna zgoda na zwiększenie kontyngentu
(prezydent.pl/GFDL)

Nie będzie sporu politycznego między rządem a prezydentem w sprawie Afganistanu.

O wsparcie operacji w Afganistanie zwrócił się do sojuszników prezydent USA Barack Obama, deklarując wysłanie kolejnych 30 tys. amerykańskich żołnierzy. Minister obronyBogdan Klichoznajmił, że Polska wyśle w przyszłym roku najprawdopodobniej 600 żołnierzy; kolejnych 200 będzie w rezerwie w kraju.

_ - Prezydent czeka na konkretny uzasadniony wniosek ze strony pana premiera, w którym pan premier musi powiedzieć ilu żołnierzy chce wysłać do Afganistanu, z jakim wyposażeniem, jakie zadania chce im postawić, jak im zapewni bezpieczeństwo. To będzie przesłanka do konkretnych decyzji _ - powiedział szef Kancelarii PrezydentaWładysław Stasiak.

_ - NATO ma z Afganistanem problem, niektórzy mówią: szybko trzeba zakończyć tę misję. To trochę zbyt łatwe podejście, dlatego, że jeżeli teraz NATO wycofałoby się, wiarygodność Sojuszu, jako przymierza obronnego, bardzo poważnie by się załamała, a nie mamy innego systemu bezpieczeństwa dla naszego kraju _ - zaznaczył prezydencki minister.

Jak mówił, choć obecnie NATO w Afganistanie _ różnie sobie radzi _, _ jednak jakoś powstrzymuje to zagrożenie dla Europy _ - wywodzące się nie tylko z Afganistanu, ale całego regionu. Ocenił, że jeżeli NATO, a w tym Polska, szybko wycofałoby się z misji w Afganistanie, na pewno skutkowałoby to _ znacznie większym problemem _ dla Europy.

_ - Jest pytanie, na jakich zasadach, jaka strategia, jak to ustabilizować. Irak udało się, jako tako ustabilizować, w Afganistanie jeszcze długa droga do tego. Na pewno tę misję trzeba jakoś zakończyć z honorem, ale także z korzyścią dla NATO, w tym także dla naszego kraju - bo jesteśmy częścią większej całości, w tym przypadku musimy być tutaj solidarni _ - wyjaśnił Stasiak.

Szef kancelarii prezydenta przypomniał, że procedurę decyzji o ewentualnym zwiększeniu kontyngentu rozpoczyna minister obrony, który w praktycznym porozumieniu z ministrem spraw zagranicznych przygotowuje na posiedzenie Rady Ministrów propozycję dotyczącą kontyngentu - omawianą i precyzowaną pod przewodnictwem premiera.

Stasiak podkreślił, że musi to być _ konkretna propozycja _ m.in. z uzasadnieniem, wyliczeniem finansowym, wskazaniem środków bezpieczeństwa, programem konkretnych działań na miejscu oraz określeniem celów przedsięwzięcia. Uchwalony przez rząd wniosek o zwiększenie kontyngentu jest przesyłany do prezydenta do zatwierdzenia.

Według zapowiedzi Klicha, formalne decyzje o ewentualnym zwiększeniu kontyngentu będą podejmowane z początkiem przyszłego roku, a ostateczna decyzja należy do prezydenta po przedłożeniu mu stanowiska Rady Ministrów.

Na mocy obowiązującej do połowy kwietnia przyszłego roku decyzji prezydenta, w Afganistanie przebywa około 2 tys. polskich żołnierzy, kolejnych 200 pozostaje w odwodzie w kraju.

Misja w Afganistanie - ile nas kosztuje?

W 2008 roku na misję w Afganistanie wydano z budżetu 265 mln złotych. Zakup sprzętu pochłonął 214 mln złotych. Statystycznie w 2008 roku udział jednego polskiego żołnierza w misji afgańskiej kosztował ponad 166 tysięcy złotych.

Od 2002 do 2008 roku na misję w Afganistanie wydaliśmy w sumie 780 mln złotych. Jest ona finansowana z wyłącznie z budżetu państwa.

źródło: biuro prasowe Dowództwa Polskich Sił Zbrojnych

Co ciekawe w 2007 roku - pomimo tego, że w 2008 roku zwiększyła się liczebność naszego kontyngentu - wydaliśmy więcej niż rok później.

Misja w Afganistanie to w tej chwili najpoważniejsza operacja poza granicami Polski, w której uczestniczą nasi żołnierze. Polskie Kontyngenty Wojskowe pełnią także służbę w: Bośni, Kosowie i Syrii. W sumie MON przez ostatnie cztery lata na misje wydał 2 mld złotych.

źródło: biuro prasowe Dowództwa Polskich Sił Zbrojnych

Obecnie w Afganistanie w ramach Międzynarodowych Sił Wsparcia Bezpieczeństwa służy 2,2 tys. polskich żołnierzy. Co pół roku następuje wymiana kontyngentu.

Polscy żołnierze Afganistanie są obecni od 2002 roku. Siedem lat temu służyło tam tylko 120 osób. Byli to głównie saperzy i inżynierowie. Do ich zadań należało rozminowywanie terenu, budowa dróg i mostów oraz stworzenie zaplecza logistycznego, niezbędnego do działania międzynarodowych sił wojskowych.Od 2007 roku polskie siły przejęły odpowiedzialność za prowincję Ghazni.

Do zadań naszego wojska należy przede wszystkim zapewnianie bezpieczeństwa, kontrolowanie sytuacji na głównej trasie komunikacyjnej Afganistanu (Kabul- Kandahar) oraz szkolenie afgańskich żołnierzy i policjantów.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)