Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jest wyrok w sprawie zbrodni wojennej polskich żołnierzy

0
Podziel się:

Sąd pewny swojej decyzji w przypadku trzech sprawców. Co z dowódcą?

Jest wyrok w sprawie zbrodni wojennej polskich żołnierzy
(PAP/Tomasz Gzell)

Sąd ponownie zajmie się oskarżeniem wobec czterech z siedmiu żołnierzy, oskarżonych o zabójstwo cywilów w wiosce Nangar Khel w Afganistanie.

Sąd ponownie rozpatrzy sprawy Łukasza Bywalca, Andrzeja Osieckiego, Tomasza Borysiewicza i Damiana Ligockiego. W przypadku Roberta Boksy i Jacka Janika Sąd Najwyższy zmienił podstawę uniewinnienia. Uznał też, że dowódca grupy Olgierd C. nie popełnił zarzucanej mu zbrodni.

Jak przekazuje telewizja TVN24, brak jest dowodów, że dowódca grupy Olgierd C. wydał podwładnym rozkaz ostrzelania wioski. Sąd uznał jego wyjaśnienia za spójne i logiczne, zaznaczając, że głównymi dowodami przemawiającymi na jego niekorzyść były _ pomówienia ze strony współoskarżonych _.

Z kolei żołnierze nie chcąc ponieść odpowiedzialności za zdarzenie. Według sądu umówili się, że przedstawią wersję o wymianie ognia z talibami w wiosce. Później z kolei przyjmą linię obrony, że działali na rozkaz przełożonego.

16 sierpnia 2007 roku, wskutek ostrzału wioski Nangar Khel przez polskich żołnierzy, zginęło sześć osób cywilnych, w tym troje dzieci, a dwie zmarły w szpitalu. 1 czerwca zeszłego roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uniewinnił z braku dowodów siedmiu żołnierzy, oskarżonych o zabójstwo cywilów i ostrzelanie niebronionego obiektu cywilnego. Prokuratura odwołała się od tego wyroku do Sądu Najwyższego.

Czytaj więcej o żołnierzach
Kara śmierci dla sprawcy masakry cywilów? Taka kara może grozić amerykańskiemu żołnierzowi, który dwa dni temu zabił w Afganistanie 16 osób, w tym kobiety i dzieci.
Zobacz, co grozi żołnierzom na misjach Koszmary senne, napięcie, gniew, permanentna czujność - to niektóre z objawów zespołu stresu pourazowego, który może pojawić się w wyniku sytuacji traumatycznych.
Wojskowi będą mieć więcej urlopu. Dlaczego? Wojskowi są ostatnią grupą mundurową, która nie może korzystać z dodatkowych dni wolnych po urodzeniu dziecka.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)