Notowania

usa
03.04.2013 06:00

John Kerry: Stany Zjednoczone będą bronić Korei Południowej

Szef amerykańskiej dyplomacji potępił jako prowokacyjną i niebezpieczną wojowniczą retorykę Korei Północnej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Krypto/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

*_ USA będą bronić swego południowokoreańskiego sojusznika przed Koreą Północną _ - zapewnił we wtorek w Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji John Kerry. *

Kerry złożył to zapewnienie podczas wspólnej konferencji prasowej z ministrem spraw zagranicznych Korei Południowej Yun Byung Se.

Szef amerykańskiej dyplomacji potępił jako prowokacyjną i niebezpieczną wojowniczą retorykę Korei Północnej, która zwłaszcza w ostatnich dniach doprowadziła do eskalacji napięcia na Półwyspie Koreańskim.

John Kerry wezwał jednocześnie władze w Phenianie do powrotu do negocjacji w sporze o północnokoreański program atomowy. To jedyna droga - jak podkreślił sekretarz stanu USA - do przerwania międzynarodowej izolacji Korei Północnej.

W poniedziałek Korea Płn. poinformowała, że uruchomi ponownie reaktor atomowy w Jongbion, który został zamknięty w 2007 roku na mocy porozumień międzynarodowych.

USA potwierdziły we wtorek informację o wysłaniu na wody u wybrzeży Półwyspy Koreańskiego dwóch okrętów wojennych, których zadaniem będzie wzmocnienie obrony antyrakietowej. Już wcześniej, na skutek ponawianych przez Koreę Północną agresywnych w tonie oświadczeń, USA skierowały w region również bombowce B-52 oraz niewykrywalne przez radary myśliwce F-22.

Czytaj więcej w Money.pl
USA wysyłają nieszczycieli do Korei Na wody u wybrzeży Półwyspu popłynęły niszczyciele Fitzgerald i McCain. To amerykańska odpowiedź na wojowniczą retorykę reżimu północnokoreańskiego.
Konflikt w Korei może się zaostrzyć - _ Sytuacja na Półwyspie Koreańskim może wymknąć się spod kontroli _ - uważa ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Nie będą się patyczkować z furiatem Stanowcza odpowiedź Korei Południowej na groźby komunistycznej Północy. Dziś władze w Seulu ostrzegły, że każda prowokacja spotka się z ostrą odpowiedzią militarną.
Tagi: usa, wiadomości, wiadmomości, gospodarka
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz