Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
marsz niepodległości
01.12.2011 18:24

Kaczyński chce zorganizować marsz niepodległości 13 grudnia

W rocznicę stanu wojennego PiS chce wyrazić sprzeciw wobec wygłoszonych w Berlinie słów Radosława Sikorskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(EAST NEWS)

Jarosław Kaczyński zapowiedział na 13 grudnia wielki marsz niepodległości w Warszawie. *W rocznicę stanu wojennego PiS chce wyrazić sprzeciw wobec wygłoszonych w Berlinie słów Radosława Sikorskiego. Według PiS stanowią one zagrożenie dla demokracji oraz suwerenności Polski. *

Aktualizacja, godz. 22.04* *

Intencją PiS jest wywołanie ogólnonarodowego sprzeciwu - wyjaśnia członek komitetu politycznego partii Zbigniwe Kuźmiuk. - _ Wystąpienie ministra Sikorskiego, mówiąc wprost, oznacza pozbawienie Polski atrybutów państwa narodowego. _

Sikorski zareagował dzisiaj wpisem na Twitterze. - _ Przepraszam Jarosława Kaczyńskiego za to, że wprowadziłem stan wojenny. Ale dlaczego wtedy nie maszerował? _- napisał minister spraw zagranicznych.

Tych obaw nie podziela PSL. Według przewodniczącego klubu Jana Burego - problem polega na tym, że istnienie PiS opiera się na permanentnym sprzeciwie. - _ PiS jest taką partią, która zawsze będzie protestować, zawsze będzie się nie zgadzać, bo na tym buduje swój elektorat i swoją tożsamość. _

Według premiera Donalda Tuska działania prezesa PiS szkodzą Polsce - _ Marsz niepodległości ogłaszają dlatego, bo uważają że żyjemy w kondominium. Przykro mi, że człowiek tak dojrzały, powołujący się na honor i ojczyznę, nie dostrzega czegoś tak oczywistego, jak interes narodowy. _

Bardziej dosadnie wyraża to samo Janusz Palikot - _ Putin i Miedwiediew zaciera ręce. bo rzeczywiście nie można bardziej zaszkodzić polskim interesom niż z tego typu zawieruchami, jakie wywołuje Jarosław Kaczyński _. Najbardziej lapidarnie Leszek Miller - _ Jarosław Kaczyński jest zwykłym, prymitywnym podpalaczem. _

Premier zapewnił, że policja nie dopuści 13 grudnia do zadym na ulicach Warszawy. Według rzecznika PiS Adama Hoffmana zamiary są pokojowe - Jeśli krytyka polityczna nie ściągnie bojówkarzy tym razem z Rosji, to nic złego się nie wydarzy. Trasa marszu nie została jeszcze ujawniona.

Klub PiS złożył wniosek o odwołanie Sikorskiego

Z porannej wypowiedzi marszałek Sejmu Ewy Kopacz wynika, że wniosek będzie rozpatrywany na posiedzeniu 14-15 grudnia. Pod wnioskiem podpisało się ponad 80 posłów PiS. Wniosek ma związek z poniedziałkową wypowiedzią Sikorskiego w Berlinie.

We wniosku PiS podkreślono, że _ Minister Spraw Zagranicznych wypowiadając się w ten sposób i zamierzając realizować taką politykę sprzeniewierza się zadaniom, jakie stawia przed nim Konstytucja RP _.

PiS zarzuciło Sikorskiemu m.in., że _ opowiedział się za znaczną centralizacją władzy w rękach instytucji unijnych _. Wnioskodawcy podkreślili, że zdaniem polskiego ministra spraw zagranicznych _ Niemcy powinny przewodzić Unii Europejskiej _.

_ - Koncepcje przedstawiane przez ministra Radosława Sikorskiego prowadzą do bardzo zasadniczej zmiany charakteru UE - ich realizacja byłaby znaczącym krokiem w kierunku wprowadzenia systemu federalistycznego. Z całym naciskiem należy przypomnieć, że Polacy głosując w 2003 roku za członkostwem naszego kraju w UE, opowiadali się za uczestnictwem suwerennej Polski w organizacji międzynarodowej zrzeszającej równe sobie państwa, nie zaś za wstąpieniem Polski do federacyjnego superpaństwa, w którym podmioty składowe dysponują co najwyżej autonomią, a jeden z nich dominuje nad pozostałymi _ - podkreślają wnioskodawcy.

**Czytaj w Money.pl

Według PiS Sikorski _ narusza w ten sposób konsensus między wszystkimi siłami politycznymi, które opowiedziały się wówczas za akcesją, oraz lekceważy wolę wyrażoną wówczas przez naród w referendum _. _ Minister w deklaracjach skierowanych do przedstawicieli sąsiedniego państwa ustawia Polskę z góry w relacji klient-patron i z góry przekreśla jej ambicje i aspiracje _ - uważa PiS.

Według wnioskodawców również _ wiele innych działań i zaniechań Sikorskiego stanowi uzasadnienie wniosku o udzielenie mu wotum nieufności _.

_ - Minister Sikorski prezentuje na forum krajowym skrajnie agresywną postawę. Nie jest ministrem zdolnym do budowy wokół swojej polityki klimatu zaufania i kooperacji. Nie przyczynia się do tworzenia narodowego konsensu wokół polityki zagranicznej. Nie powinien być twórcą naszej polityki zagranicznej ani przedstawicielem Polski wobec świata _ - podkreślili posłowie PiS.

Ich zdaniem, w wyniku dyplomacji ministra Sikorskiego doszło też m.in. _ do drastycznej marginalizacji pozycji Polski w Europie i na świecie _. Wniosek o odwołanie Sikorskiego będzie przedstawiał w Sejmie poseł PiS Witold Waszczykowski. Sejm wyraża wotum nieufności ministrowi większością głosów ustawowej liczby posłów, za odwołaniem musiałoby więc zagłosować 231 posłów.

PiS liczy 137 posłów, może też liczyć na poparcie 18 posłów Solidarnej Polski. Jak powiedział rzecznik tego klubu Patryk Jaki, posłowie SP będą głosować za odwołaniem Sikorskiego.

Pod samym wnioskiem nie widnieją jednak podpisy posłów SP. Solidarna Polska przygotowuje swój wniosek o odwołanie Sikorskiego i w najbliższych dniach prześle go do marszałek z 18 podpisami. Jednocześnie - jak powiedział Mularczyk - SP wystosuje do innych klubów list z prośbą o złożenie brakujących pod wnioskiem podpisów. Pod wnioskiem o wotum nieufności wobec ministra musi podpisać się co najmniej 69 posłów.

Czytaj więcej o PiS w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/40/t137000.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/sld;nie;odpusci;ziobro;i;kaczynski;przed;trybunal,14,0,978958.html) Ziobro i Kaczyński przed Trybunał Stanu Przedstawiciele partii zapowiadają szybkie złożenie odpowiedniego wniosku.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/195/t180419.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ziobro;gra;teraz;dla;platformy;ostre;slowa;szefa;klubu;pis,144,0,953488.html) _ Ziobro gra teraz dla Platformy _. Ostre słowa szefa klubu PiS Błaszczak: _ Robi poważny błąd, osłabia PiS, a to działa na korzyść Donalda Tuska _. Ujawnia co czeka ziobrystów, a szczególnie ich lidera.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t137008.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/pis;pozwolmy;grecji;wrocic;do;drachmy,16,0,953360.html) PiS ma swoje propozycje dla strefy euro - _ Na szczycie w Brukseli nie podjęto żadnych decyzji, które powinny rozwiązać grecki problem _- skomentował Jarosław Kaczyński.
Tagi: marsz niepodległości, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz