Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kaczyński: Gierek był komunistycznym, ale patriotą

0
Podziel się

Kandydat PiS chciałby, żeby poparł go syn Edwarda Gierka.

Kaczyński: Gierek był komunistycznym, ale patriotą
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bEiQnLuJ

*Kandydat PiS na prezydentaJarosław Kaczyńskipowiedział w Sosnowcu, że cieszyłby się, gdyby jego kandydaturę poparł eurodeputowany Adam Gierek, syn byłego pierwszego sekretarza KC PZPR. Kaczyński uważa, że Edward Gierek był _ komunistycznym, ale jednak patriotą _.*

Sosnowiec to rodzinne miasto Edwarda Gierka, gdzie się urodził (w Porąbce - obecnie dzielnicy miasta) i został pochowany. W drugiej turze wyborów prezydenckich pięć lat temu związany z Unią Pracy eurodeputowany prof. Adam Gierek poparł kandydaturęLecha Kaczyńskiego.

_ - Będę się oczywiście cieszył, jeżeli pan profesor mnie poprze. To jest rzecz normalna, że człowiek, który ma prospołeczne poglądy, popiera kogoś takiego jak ja, a nie kogoś takiego jakDonald TuskczyBronisław Komorowski - _powiedział Kaczyński.

bEiQnLuL

Kandydat PiS zaznaczył, że choć jako działacz opozycji demokratycznej był czynnym przeciwnikiem Edwarda Gierka, cenił w nim m.in. to, _ że _ opozycję jakoś tam tolerował, a nie zamykał do więzienia , co _- jak mówił - było w komunizmie bardzo rzadkie; przede wszystkim jednak cenił to, że Gierek _ chciał siły Polski _. _ - Śmiano się często z tego 10. miejsca na świecie (które w PRL miała osiągnąć Polska pod względem gospodarczym - PAP). A ja się z tego nie śmiałem. Ja wiedziałem, że to nieprawda, ale uważałem, że to zdrowa ambicja. On miał nawet ambicje dalej idące, takie mocarstwowe. Ja akurat to uważam za dobre _ - _mówił Kaczyński.
_ _ - Działał w takich okolicznościach, jakie wtedy były, ale to, że chciał uczynić z Polski kraj ważny - w tamtym kontekście, w tamtych okolicznościach - to była bardzo dobra strona jego działania, jego osobowości, jego poglądów, wskazująca na to, że był komunistycznym, ale jednak patriotą _ - _podsumował kandydat.

Unia Pracy, z którą związany jest Gierek, udzieliła niedawno poparcia w drugiej turze wyborów kontrkandydatowi Kaczyńskiego, Bronisławowi Komorowskiemu. W podobnym tonie wypowiadali się też niektórzy przedstawiciele zagłębiowskiej lewicy._ _ - Lewica w Zagłębiu wyraźnie uważa, że liberalny program jest dobry. To jest jej decyzja, jej sprawa _ - skomentował Kaczyński. _ - Ja liczę na wszystkich, którzy chcą sprawiedliwej Polski; sądzę, że bardzo wielu ludzi o lewicowych poglądach, nawet bardzo lewicowych, też sprawiedliwej Polski chce _ - dodał prezes PiS. Pytany o swoją kampanię wyborczą i udział w niej innych polityków PiS, Kaczyński podkreślił, że są w nią zaangażowani także jego niedawni krytycy wewnątrzpartyjni, tacy jak m.in. obecny rzecznik sztabuPaweł Poncyljusz. W tej kampanii uczestniczą wszyscy - zapewniał. Dziennikarze pytali
Kaczyńskiego na briefingu prasowym w Sosnowcu, dlaczego podczas jego podróży po Polsce nie ma przy nim takich polityków PiS jakZbigniew ZiobroiAntoni Macierewicz.
_ - Pan Ziobro prowadzi z wielką energią moją kampanię w różnych miejscach Polski, jest na dziesiątkach spotkań, trudno, abyśmy jeździli razem _ - tłumaczył Kaczyński. Podkreślił jednak, że Ziobro - obecny eurodeputowany PiS - nie należy do tych, którzy bezpośrednio współpracują, jeśli chodzi o organizowanie spotkań, czy o sprawy prasowe. Nie jest specjalistą, natomiast jest bardzo popularnym politykiem - dodał. Kandydat PiS zapewniał, że również Macierewicz uczestniczy w jego kampanii, działając m.in. w swoim okręgu wyborczym i w różnych innych miejscach. _ - Proszę nie budować sztucznych podziałów, ale też proszę nie decydować za mnie z góry o jakichś nominacjach, bo i takie sugestie
ze strony części dziennikarzy - nielicznych muszę przyznać - słyszałem _ - _powiedział.

Kandydat PiS przyznał, że jest zmęczony kampanią. - Każdy byłby zmęczony, ja jestem człowiekiem jak inni - dodał. Zapowiedział, że w jutro, w ostatnim dniu kampanii, odwiedzi m.in. Kielce, będzie też w Warszawie._ _ - Nie wiem czy zrobię aż 2,5 tys. km jak pan Komorowski, bo podobno on ma zrobić 2,5 tys. km, ale sądzę, że jeśli mniej, to niewiele _ - _zadeklarował kandydat.

bEiQnLvm
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)