Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Kaczyński: Musimy zakończyć wojnę polsko-polską

0
Podziel się

Prezes Prawa i Sprawiedliwości zaapelował o to podczas konwencji wyborczej w Zakopanem.

Kaczyński: Musimy zakończyć wojnę polsko-polską
(PAP/Paweł Supernak)
bEpxPfmJ

aktualizacja 17:20

Podczas konwencji wyborczej w Zakopanem prezes PiS apelował także o solidarną politykę gospodarczą, wykorzystanie szansy na dobre stosunki z sąsiadami i budowanie pomyślności na prawdzie, także ws. katastrofy smoleńskiej.

Jarosław Kaczyński dziękował zebranym za przywiązanie do tradycji, często nawiązywał do swoich doświadczeń z czasów Solidarności, w których udało się wywalczyć wolność dla kraju i prawo wszystkich obywateli do decydowania o jego losie za pomocą kartki wyborczej. Wzywał do udziału w nadchodzących wyborach. _ _

_ - To jest bardzo, bardzo ważne _ - podkreślał Kaczyński.

bEpxPfmL

Zarazem Kaczyński podziękował _ tym prawie dwóm milionom _ obywateli, którzy złożyli podpis pod jego kandydaturą, a także NSZZ _ Solidarność _, który udzielił mu oficjalnego poparcia jako związek zawodowy. _ Solidarność to wezwanie do bycia razem. I ja to wezwanie przyjmuję _ - zadeklarował.

Podkreślił, że dziś Polacy mają prawo do marzenia o Polsce zasobnej, silnej, sprawiedliwej, w której jest praca dla każdego, w której każdy czuje się u siebie. _ _

_ - To jest marzenie ludzi, którzy głosują na różne partie - ale to ich łączy - chcą żyć w takiej dumnej, liczącej się w Europie Polsce _ - mówił Jarosław Kaczyński.

Prezes PiS apeluje do zakończenia wojny polsko-polskiej

Kandydat wymieniał warunki, których spełnienie może dać Polsce realizację tego marzenia, pomyślność i dobrobyt.

bEpxPfmR

_ - Musimy skończyć raz na zawsze z polsko-polską wojną. Ona nie przyniosła Polsce niczego dobrego, przyniosła bardzo wiele zła, bardzo wiele nieszczęścia. Polsce potrzebny jest wzajemny szacunek uczestników życia publicznego, rozmowa o polskich sprawach - w wielu miejscach potrzebny jest także kompromis. (...) To wezwanie kieruję do wszystkich uczestników życia publicznego - kończmy polsko-polską wojnę _ - powiedział Kaczyński.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:


źródło: IAR

bEpxPfmS

Według lidera PiS, chodzi także o to, aby politycznego konkurenta nie traktować jak wroga, lecz kogoś, z kim się rozmawia w atmosferze szacunku i przekonuje do swych racji _ chcąc go pokonać, ale nie - niszczyć _. _ _

_ - Mam nadzieję, że po tych niedobrych latach zakończonych straszliwą tragedią smoleńską, te wybory rozpoczną w życiu publicznym nową epokę. Tego chciałbym życzyć wam wszystkim, Polsce, sobie _ - powiedział, zbierając burzliwe oklaski.

Odnosząc się do czasu _ pierwszej Solidarności _ Kaczyński powiedział, że wtedy udało się zwyciężyć, bo uczestnicy tego wielkiego ruchu _ potrafili się zjednoczyć, potrafili być razem. _

"Musimy iść do przodu razem"

bEpxPfmT

Drugi warunek powodzenia, to w opinii kandydata _ mądra polityka gospodarcza _.

_ - To jest taka polityka, która jest nastawiona na interesy każdego obywatela, która bierze pod uwagę wszystkich, która nie dzieli ludzi, nie dzieli części Polski na te lepsze i te gorsze, nie dzieli poszczególnych kategorii zawodowych, która uczciwie chce służyć wszystkim _ - powiedział prezes PiS.

Według niego, tylko taka polityka może być skuteczna w ekonomicznym wymiarze. _ _

_ - Społeczeństwo jest organiczną całością. Nie możemy zostawiać innych, a wspierać drugich. Musimy iść do przodu razem _ - zaznaczył kandydat na prezydenta.

bEpxPfmU

Zarazem Kaczyński uznał, że polityka - w tym gospodarcza - nie może być podprządkowana _ żadnym zamkniętym doktrynom _. _ _

_ - Doktrynerstwo kończy się źle, widzimy to dzisiaj na świecie, widzimy to dzisiaj w Europie, żadna doktryna nie jest w stanie oddać bogactwa życia społecznego i ekonomicznego. Każda prowadzi w końcu do różnego rodzaju błędów _ - mówił Kaczyński.

W jego opinii, w prowadzeniu polityki ważne jest doświadczenie i zdrowy rozsądek. _ _

_ - Musimy sprawdzać, jak różne problemy rozwiązywali inni, nie po to, by zawsze powtarzać ich pomysły, bo mamy swoje i jest ich wiele, ale po to, żeby wiedzieć i porównywać, żeby spierać się o to, co jest faktem, co jest empiryczne _ - powiedział Jarosław Kaczyński.

"Na kłamstwie nie jesteśmy w stanie zbudować niczego"

Kolejny warunek to dobra polityka zagraniczna, to - jak mówił lider PiS - _ właściwe ułożenie tego, co wokół nas, co określa naszą międzynarodową pozycję _. _ Musimy starać się, by wokół nas było dobrze; starać się budować na skrzyżowaniu dróg coś, co jest naszą szansą _ - powiedział kandydat PiS na prezydenta.

_ - Mamy wielkich sąsiadów i historia toczyła się tak, że byliśmy z nimi w ostrych, często dramatycznych, konfliktach. Musimy się starać z tego wyjść. Starać się korzystać z każdej okazji, by wokół nas było dobrze. By budować z tej naszej pozycji między wschodem i zachodem, na skrzyżowaniu dróg coś, co jest naszą szansą, naszą siłą. Powinniśmy to czynić na wszystkich kierunkach _ - oświadczył lider PiS i zapewnił, że jako prezydent właśnie tak chce działać.

Podkreślił, że nie ma w Europie drugiego narodu, który tak jak polski, byłby tragicznie doświadczony wojnami, czy nieszczęściami. _ _

_ - Te nieszczęścia dotknęły nas także zupełnie niedawno. Musimy z tego wyciągać wnioski i wiem, że my, Polacy te wnioski wyciągnęliśmy. Korzystajmy z każdej okazji, gdy widzimy, że te wnioski wyciągają także inni _ - zaapelował prezes PiS.

Zarazem Kaczyński podkreślił, że polscy obywatele _ mają prawo wiedzieć to wszystko, co jest w naszym życiu społecznym dobre, ale mają prawo wiedzieć o tym wszystkim, co jest dobre - o sukcesach i o błędach _ - bo to także warunek pomyślności. _ _

_ - Na kłamstwie nie jesteśmy w stanie zbudować niczego - musimy znać prawdę. W tym także prawdę o tych ostatnich tragicznych wydarzeniach _ - powiedział.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:


źródło: IAR

Kaczyński chwali się swoimi rządami

Jarosław Kaczyński nawiązał do czasu, gdy był szefem rządu.

- _ Nasze sprawy w sferze ekonomicznej układały się bardzo dobrze. Rósł dochód narodowy, rosły płace, zwiększała się bardzo ilość miejsc pracy, spadało bezrobocie, rosły inwestycje, również zagraniczne. Obniżane były podatki, a deficyt budżetowy był bardzo niski _ - wyliczał były premier.

Przekonywał, że _ było dobrze _, bo jego rząd _ dbał o interesy wszystkich _.

- _ Postawiliśmy na gospodarkę i nie ukrywam, że korzystaliśmy także z dorobku naszych poprzedników, ale mieliśmy także świetną ekipę, byli ludzie kompetentni, zdolni do podejmowania najtrudniejszych działań _ - przyznał J.Kaczyński i wspominał Grażynę Gęsicką (zginęła w katastrofie pod Smoleńskiem) oraz Zytę Gilowską.

Jak dodał, w czasie, gdy kierował pracami rządu, stawiano także na to, aby _ wzmacniana była Polska tradycja, polska duma _. _ _

_ - Bo jest co wzmacniać. Bo mamy prawo być dumni ze swojej przeszłości, bo stworzyliśmy przed wiekami państwo, w którym wspólnie żyli katolicy, protestanci, prawosławni, muzułmanie, żydzi, karaimi i przedstawiciele innych narodów, innych religii. Jak nikt inny w Europie potrafiliśmy być wtedy razem _ - zaznaczył, przypominając słowa papieża Jana Pawła II _ od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej _, które _ oddawały głęboką prawdę o naszym historycznym dorobku i naszej wielkiej kulturze _. _ Tę politykę trzeba znów podjąć i kontynuować _ - oświadczył Kaczyński.

Pod koniec wystąpienia jeszcze raz zaapelował o zakończenie _ wojny polsko- polskiej _. _ Nie trzeba nam dzisiaj w Polsce żadnej wojny, potrzebna jest spokojna rozmowa o Polsce _ - apelował lider PiS.

Napieralski nie wierzy Kaczyńskiemu

W deklarowaną przez Jarosława Kaczyńskiego chęć pojednania nie wierzy szef SLDGrzegorz Napieralski. Jego zdaniem apel Kaczyńskiego o społeczną równość i zakończenie wewnętrznej wojny polsko-polskiej jest niewiarygodny.

POSŁUCHAJ GRZEGORZA NAPIERALSKIEGO:

bEpxPfnm
KOMENTARZE
(0)