Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kaczyński: Pieniądze za Katyń dla rodzin i dla kraju

0
Podziel się:

Prezes PiS odnosi się do uchwały Dumy, w której Rosja oskarża o tę zbrodnię Stalina.

Kaczyński: Pieniądze za Katyń dla rodzin i dla kraju
(PAP/Radek Pietruszka)
bEKaiHvp

Jarosław Kaczyński odniósł się także do piątkowej uchwały rosyjskiej Dumy na temat zbrodni katyńskiej. _ - Przede wszystkim potrzebne są przeprosiny i przyznanie, że to było ludobójstwo. Jeżeli żyją jeszcze jacyś sprawcy tej zbrodni, to powinien być wszczęty odpowiedni proces karny _ - powiedział szef PiS.

Szef PiS, cytowany przez TVN24, dodał, że _ powinny być wypłacone odszkodowania przede wszystkim rodzinom ofiar _. _ Ale można mówić także o odszkodowaniach także dla państwa polskiego. To jest kwestia do dyskusji, ale taki problem istnieje _ - mówił.

_ - Rosja musi stać się normalnym państwem, którego dotyczą wszystkie te zobowiązania, które dotyczą także innych państw, w wymiarach odnoszących się też do ich wyjątkowo ponurej, tragicznej historii _ - powiedział Kaczyński. Według niego MSZ powinno stawiać kwestię odszkodowań na spotkaniach z Rosjanami; podobnie prezydent Bronisław Komorowski podczas wizyty w Polsce prezydenta Dmitrija Miedwiediewa.

bEKaiHvr

W piątek izba niższa rosyjskiego parlamentu przyjęła uchwałę w sprawie zbrodni katyńskiej. Mord na polskich oficerach wiosną 1940 roku uznano w niej za zbrodnię reżimu stalinowskiego. W dokumencie tym Duma potępiła _ reżim, który gardził prawami i życiem ludzi _, jak również wyraziła _ głębokie współczucie wszystkim ofiarom nieuzasadnionych represji, ich rodzinom i bliskim _.

bEKaiHvS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)