Notowania

Przejdź na
katastrofa w smoleńsku
11.09.2010 06:00

Kaczyński: Tusk, Komorowski, Sikorski muszą odejść

Zdaniem prezesa PiS-u jest to związane z odpowiedzialnością za katastrofę smoleńską. -To przekracza granice rozumu - komentuje Stefan Niesiołowski. -To sianie nienawiści - mówi Kalinowski.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

aktualizacja 11:00

*Prezes PiS Jarosław Kaczyński oświadczył wczoraj, że Donald Tusk, Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski, Bogdan Klich i Tomasz Arabski muszą zejść ze sceny politycznej raz na zawsze. Jego zdaniem jest to związane z odpowiedzialnością za katastrofę smoleńską. _ - To przekracza granice rozumu _ - komentuje Stefan Niesiołowski. Z kolei Jarosław Kalinowski z PSL uważa, że_ to sianie nienawiści i nic dobrego z tego nie wyniknie. _ *

Kaczyński przemawiał podczas Zgromadzenia Obywatelskiego w sprawie katastrofy smoleńskiej, które zorganizowała fundacja Niezależne Media.

Wicemarszałek Sejmu Marek Kuchciński z PiS, który był Gościem Salonu Politycznego Trójki, tłumaczył, że prezes ostrą wypowiedzią chciał zwrócić uwagę na nieodpowiednie jego zdaniem podejście władz do katastrofy smoleńskiej.

Wicemarszałek Sejmu Jerzy Wenderlich z SLD uważa, że postulat prezesa Jarosława Kaczyńskiego jest zabawny. Jego zdaniem apel może być skuteczny jeśli zostanie powtórzony kilka razy, albo prezes PiS-u odkryje nowe umiejętności.

Posłanka PO Małgorzata Kidawa Błońska dziwi się dlaczego politycy PiS-u uważają, że krytyka prezydentury Lecha Kaczyńskiego była jedną z przyczyn katastrofy.

Z kolei Jarosław Kalinowski z PSL jest przerażony poziomem nienawiści w wypowiedziach polityków.

Wicemarszałek Sejmu Stefan Niesiołowski (PO) komentując słowa prezesa PiS, powiedział: _ Pan Kaczyński od dłuższego czasu zamula polską politykę absurdalnymi wypowiedziami _. Jego zdaniem prezes PiS daje upust frustracji po przegranej w wyborach prezydenckich z kandydatem PO Bronisławem Komorowskim, a jego wypowiedzi świadczą, że przekroczył _ granice rozumu _.

Memoriał, który wzbudził kontrowersje

Kaczyński nawiązał do memoriału pt. _ Polityczne tło katastrofy smoleńskiej _ rozdanego na początku spotkania. Konkluzje dokumentu mówią o tym, że nie doszłoby do katastrofy, gdyby nie polityka Donalda Tuska, polegająca na _ dyskredytowaniu Lecha Kaczyńskiego i oszczędzaniu na bezpieczeństwie najważniejszych osób w państwie _.

_ - Niezależnie od wyników badań, o których tutaj mówimy, tacy ludzie jak Donald Tusk, jak Bronisław Komorowski, jak Radosław Sikorski, jak Bogdan Klich, (...) jak Tadeusz Arabski muszą zejść z polskiej sceny politycznej raz na zawsze _ - oświadczył szef PiS, myląc imię ministra Arabskiego.

Jak mówił poziom egzekwowania odpowiedzialności politycznej i moralnej w różnych państwach jest różny. _ Ale tu chodzi o największą tragedię po 1945 roku. To jest uchwała Sejmu i Senatu. Tu chodzi o odpowiedzialność za taką tragedię _ - podkreślił.

_ - I jeśli mamy być państwem demokratycznym, państwem prawa, państwem elementarnej sprawiedliwości, to w Polsce ta odpowiedzialność moralna i polityczna, której efektem musi być pozbawianie stanowisk, a w tym wypadku także pełne zejście z politycznej sceny, musi być wyegzekwowana _ - oświadczył.

fot: PAP/Leszek Szymas006b0069 _ _fot: PAP/Leszek Szymas006b0069 _ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif align=absmiddle ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/poslowie;pis;przed;palacem;prezydenckim,galeria,4231,0.html)

Rząd prowadził politykę obniżającą szacunek dla prezydenta

Kaczyński zarzucił rządowi, że po 2007 roku prowadził działania zmierzające do obniżenia respektu dla prezydenta Lecha Kaczyńskiego, a takie działania - jego zdaniem - _ ośmielają do ataku _ na głowę państwa. Dodał, że także za wszystkie elementy techniczne związane z bezpieczeństwem prezydenta odpowiada rząd. Zdaniem Kaczyńskiego rząd wiedział o złym stanie wojskowego lotnictwa, a mimo to nie zrobił nic, aby zmienić tę sytuację.

Zaznaczył, że obowiązkiem rządu jest _ przestrzeganie konstytucji, przestrzeganie ustaw, przestrzeganie dobrych obyczajów. _I też jest (to) element budowy respektu (wobec prezydenta), więc także i budowy bezpieczeństwa" - dodał.

Jego zdaniem w Polsce _ po roku 2005, a szczególnie po 2007 mieliśmy do czynienia ze szczególnym fenomenem _ - _ establishment, wielka cześć mediów i najpierw największa partia opozycyjna, a od 2007 roku rząd całkowicie odrzucił te wszystkie normy _. _ Nie tylko, że nie podtrzymywał respektu wobec prezydenta, ale prowadził na ten respekt - tę wartość, na tę szczególną cechę, która jest związana z tym urzędem - regularny i do tego bardzo ciężki atak _ - stwierdził.

_ Prowadzono grę przeciwko prezydentowi RP _

Kaczyński uważa, że mieliśmy do czynienia także z _ wprowadzeniem do gry przeciwko prezydentowi RP obcego państwa, w tym wypadku Rosji _. _ Ta gra toczyła się przez miesiące i to była gra, w ramach której rząd - używając skądinąd tego właśnie nieuznającego respektu języka - prowadził różnego rodzaju działania przeciw własnemu prezydentowi; przeciwko temu, by prezydent uczestniczył w uroczystościach w 70. rocznicę ludobójstwa popełnionego na Polakach _ - mówił prezes PiS.

Według niego, jednym ze skutków tej _ gry _ było _ rozdzielenie wizyt _ w Katyniu na dwie: 7 kwietnia (z udziałem premiera Donalda Tuska ) i 10 kwietnia - z udziałem prezydenta. _ - Już tylko ten sam fakt, a było wiele innych, gdyby go zmienić, zapobiegłby katastrofie _ - podkreślił Kaczyński. Według niego, gdyby 10 kwietnia do Katynia udawała się jedna delegacja prezydencko-rządowa, leciałoby 5-6 samolotów, to nie mógłby się powtórzyć splot okoliczności, które doprowadziły do katastrofy.

Zdaniem prezesa PiS cały czas toczy się _ walka z tym, co zmierza do tego, żeby uczcić pamięć Lecha Kaczyńskiego i wszystkich ofiar katastrofy _. Jego zdaniem jest to dowód na to, że _ wojna z prezydentem trwa, nawet wtedy gdy on nie żyje _. _ Kiedyś walczono z nim jako żywym człowiekiem, który pełni najwyższy urząd w państwie. Dzisiaj walczy się z nim jako z symbolem _ - stwierdził.

_ Śledztwo nie przyniosło żadnych rezultatów _

Magdalena Merta mówiła, że trwające od 5 miesięcy śledztwo w sprawie katastrofy nie przyniosło na razie rezultatów. Jej zdaniem dotychczasowe dokonania prokuratury są _ żałośnie ubogie _, przy czym - dodała - mnożą się wątpliwości. Zapewniła, że będzie starała się wyjaśnić, co się stało pod Smoleńskim, do końca życia. _ Może trzeba będzie poczekać na inną ekipę śledczą? My nie przestaniemy stawiać pytań _ - oświadczyła.

Andrzej Melak mówił o bezradności polskich władz, _ które nie chciały wyjaśnić przyczyn katastrofy _. Przypomniał, że stowarzyszenie Smoleńsk 2010 wystosowało apel o powołanie międzynarodowej komisji ds. zbadania katastrofy. Dodał, że szczególnie liczy na pomoc ze Stanów Zjednoczonych.

O potrzebie powołania międzynarodowej komisji ds. zbadania katastrofy mówił również Harvey Kushner - eksperta ds. światowego terroryzmu.

Podczas Zgromadzenia odczytano przesłanie od kongresmana Stanów Zjednoczonych Petera Kinga. Napisał m.in., że Polacy badający okoliczności katastrofy nie mieli dostępu do ważnych materiałów dowodowych, w tym do czarnych skrzynek. Podkreślił, że Polakom należy się prawda.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/44/t95532.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/mocne;slowa;prezesa;pis;oni;musza;zejsc;ze;sceny,94,0,673886.html) Mocne słowa prezesa PiS: Oni muszą zejść ze sceny Jarosław Kaczyński podkreślił, że rząd wciąż próbuje walczyć z prezydentem, nawet jeśli on nie żyje. Na spotkaniu przedstawiono też memoriał ws. katastrofy smoleńskiej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t110499.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/pierwsza;dama;wybiera;sie;na;pielgrzymke;do;smolenska,147,0,673683.html) Pierwsza Dama wybiera się na pielgrzymkę do Smoleńska Także prezydent Komorowski _ całym sercem i całą duszą _ popiera inicjatywę bliskich 28 ofiar, którzy chcą zabrać krzyż na miejsce katastrofy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/145/t110481.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/przepychanki;pod;krzyzem;-;poslowie;pis;zlozyli;kwiaty,199,0,673479.html) Przepychanki pod krzyżem - posłowie PiS złożyli kwiaty _ Tu jest Polska! Jarek, Jarek! _ - skandowali ludzie zebrani na Krakowskim Przedmieściu.
Tagi: katastrofa w smoleńsku, katastrofa smoleńska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz