Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

"Kaczyński wywiesił białą flagę w imieniu IV RP"

0
Podziel się:

Tak Bronisław Komorowski skomentował apel prezesa Prawa i Sprawiedliwości o zakończenie wojny polsko-polskiej.

"Kaczyński wywiesił białą flagę w imieniu IV RP"
(PAP/Grzegorz Momot)

- _ To wezwanie kieruję do wszystkich uczestników życia publicznego - zakończmy polsko-polską wojnę. Ona nie przyniosła Polsce niczego dobrego, przyniosła bardzo wiele zła, bardzo wiele nieszczęścia. Polsce potrzebny jest wzajemny szacunek uczestników życia publicznego, rozmowa o polskich sprawach _ - apelował prezes PiS podczas swojego wystąpienia programowego w Zakopanem.

źródło: IAR

Prezes PiS wzywał ponadto o prowadzenie solidarnej polityki gospodarczej, wykorzystanie szansy na dobre stosunki z sąsiadami i budowanie pomyślności na prawdzie, także w sprawie katastrofy smoleńskiej.

POSŁUCHAJ JAROSŁAWA KACZYŃSKIEGO:

źródło: IAR* *

Bronisław Komorowski podsumował wystąpienie prezesa Pis, że _ nie było powalające _, ale docenia słowa dotyczące zakończenia wojny polsko-polskiej.

- _ Jeśli padły z ust Kaczyńskiego słowa o pojednaniu, o zakończeniu konfliktu polsko-polskiego, padły słowa, które są przekreśleniem idei IV RP, to ja będę o tym pamiętał, przypominał i będę się na to powoływał, proponując dalsze, kolejne elementy współdziałania z opozycją, także i z PiS _ - powiedział Komorowski.

Marszałek równocześnie zaznaczył, że zawsze uważał projekt IV RP za zły i szkodliwy dla Polski i przyjął _ z dużą satysfakcją fakt wywieszenia przez Jarosława Kaczyńskiego białej flagi w imieniu IV RP _.

Natomiast rzeczniczka jego sztabuMałgorzata Kidawa-Błońska przyznała, że wystąpienie Jarosława Kaczyńskiego było utrzymane w _ bardzo koncyliacyjnym tonie _, ale jak podkreśliła - _ ważne są czyny _.

- _ W wystąpieniu Jarosława Kaczyńskiego bardzo dużo było zgody i koncyliacji, tylko to są na razie słowa. Stąd wypływa moja nieufność. Ja pamiętam jak wyglądały rządy Jarosława Kaczyńskiego, tej zgody nie było, dlatego chciałabym teraz zobaczyć, jak te słowa wyglądają w czynach. Jarosław Kaczyński był premierem dwa lata - pamiętamy jak funkcjonował. Czekam na to, jak będzie traktował przeciwników politycznych, jak będzie się odnosił do prób wspólnych reform. Teraz jest czas na długą obserwację _ - podsumowała Kidawa-Błońska.

POSŁUCHAJ MAŁGORZATĘ KIDAWĘ-BŁOŃSKĄ:

źródło: IAR

Waldemar Pawlak, kandydat PSL w wyborach prezydenckich, określił apel Jarosława Kaczyńskiego jako _ dobre nawrócenie _, które daje szansę na rozpoczęcie _ poważnej rozmowy _ o Polsce.

POSŁUCHAJ WALDEMARA PAWLAKA:

źródło: IAR

Jego partyjny kolega Janusz Piechociński stwierdził natomiast, że było _ to takie wystąpienie prawie jak PSL _.

- _ Było nieźle skonstruowane warsztatowo, widać, że Jarosław Kaczyński jako kandydat na prezydenta, skręca do centrum. Chce być politykiem obliczalnym, silnie osadzonym w polskiej tradycji. Zresztą zbudował to swoje przemówienie na prostym schemacie: Martin Luther King miał sen,Donald Tusk- cud, a Jarosław Kaczyński ma marzenie _ - zauważył Piechociński.

Poseł PSL wytknął jednak Jarosławowi Kaczyńskiemu, że wzywa do zakończenia wojen, _ tak, jakby sam nie wydawał bitew i wojen swoim rzeczywistym czy urojonym przeciwnikom _.

- _ Kaczyński mówi o dialogu, porozumieniu, które przeciwstawia realizacji doktryn - czyżby to była krytyka IV RP? _ – pyta Piechociński.

W deklarowaną przez Jarosława Kaczyńskiego chęć pojednania nie wierzy zaś szef SLDGrzegorz Napieralski. Jego zdaniem apel Kaczyńskiego o społeczną równość i zakończenie wewnętrznej wojny polsko-polskiej jest niewiarygodny.

źródło: IAR

_ - Dużo ogólników, mało konkretów _ – tak wystąpienie prezesa PiS skomentował politolog Wojciech Jabłoński. Jego zdaniem jeśli chodzi o retorykę, Jarosław Kaczyński idzie w ślady PO.

POSŁUCHAJ WOJCIECHA JABŁOŃSKIEGO:

źródło: IAR

Według Jabłońskiego apel o pojednanie był mocnym elementem na początku kampanii, ale teraz przyszedł czas na konkrety.

- _ Ich brak to słaby punkt Kaczyńskiego _ - uważa politolog.

POSŁUCHAJ WOJCIECHA JABŁOŃSKIEGO:

źródło: IAR

Natomiast według politologa Uniwersytetu Warszawskiego Bartłomieja Biskupa apel prezesa PiS o współpracę i kompromis wpisuje się w obserwowane złagodzenie sposobu prowadzenia przez niego polityki.

POSŁUCHAJ BARTŁOMIEJA BISKUPA:

źródło: IAR

Bartłomiej Biskup zwraca uwagę, że przemówienie Jarosław Kaczyńskiego było zapowiadane jak programowe, jednak elementów programu trudno się w nim doszukiwać. Politolog dodaje jednak, że charakterystyka wyborów prezydenckich mniej skłania do mówienia o programie niż w przypadku wyborów parlamentarnych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)