Notowania

zamieszki w afryce
02.03.2011 14:25

Kaddafi: Jeśli Zachód zaatakuje, zginą tysiące

Libijski dyktator ponownie zaprzecza, by w kraju doszło do demonstracji. Wietrzy spisek.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Muammar Kaddafi ponownie zaprzeczył, jakoby w Libii doszło do demonstracji, a o niepokoje oskarżył Al-Kaidę oraz _ uzbrojonych gangsterów _. Przywódca Libii wezwał ONZ i NATO do zbadania ostatnich wydarzeń i ostrzegł Zachód przed interwencją zbrojną.

Przemawiając w Trypolisie podczas obchodów 34. rocznicy wprowadzenia ustroju _ dżamahirii _ (republiki ludowej) Kaddafi utrzymywał,że podczas buntu zginęło jedynie 150 osób. Ocenił jednocześnie, że jeśli dojdzie do zagranicznej interwencji zbrojnej, zabitych będą _ tysiące _.

Według libijskiego przywódcy, trwa _ spisek mający na celu przejęcie kontroli na libijską ropą i ziemią _.

Kaddafi powtórzył, że to nie on, lecz naród pełni prawdziwą władzę w Libii. - _ W 1977 r. ja i oficerowie (którzy w 1969 r. obalili króla Idrisa) oddaliśmy władzę narodowi libijskiemu. To on sprawuje władzę _ - ocenił Kadafi, dodając, że świat nie rozumie libijskiego systemu władzy ludu.

Libijski przywódca oświadczył, że nie jest prezydentem kraju, więc nie może ustąpić. _ - Nie mam stanowiska, z którego mógłbym ustąpić _ - przekonywał. Dodał, że w Libii nie ma parlamentu, który mógłby rozwiązać.

Zaprzeczył, jakoby w kraju dochodziło do protestów. _ - Na wschodzie nie było żadnych demonstracji _ - stwierdził przywódca Libii, dodając, że _ małe, uśpione komórki _ Al-Kaidy _ przejęły broń i atakowały siły zbrojne _.

Zaapelował do ONZ i NATO o przeprowadzenie międzynarodowego śledztwa w celu zbadania obecnych wydarzeń. Oskarżył ONZ o podejmowanie decyzji, które opierają się _ w 100 procentach na fałszywych informacjach _. Kadafi zapowiedział walkę do samego końca. _ Będziemy walczyć do ostatniego mężczyzny i ostatniej kobiety _ - powiedział.

Przyznał, że w związku z opuszczeniem kraju przez pracowników firm naftowych produkcja ropy jest _ na najniższym poziomie _. Podczas rocznicowej akademii Kadafi wyglądał na rozluźnionego i zadowolonego. Jego zwolennicy krzyczeli: _ Pozostaniesz wielki _ oraz _ Allah, Muammar, Libia i nic poza tym _.

W następstwie upadku reżimów w Tunezji i Egipcie od połowy lutego w Libii trwa krwawa rewolta przeciwko reżimowi Kadafiego. Według szacunków ONZ, w jej wyniku zginąć mogło nawet kilka tysięcy osób.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/65/t128577.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/amerykanie;rozwazaja;interwencje;przygladanie;sie;to;przestepstwo,152,0,786840.html) Amerykanie rozważają interwencję. "Przyglądanie się to przestępstwo" Robert Gates wskazuje jednak na poważne konsekwencje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/70/t131910.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wszyscy;przeciw;kaddafiemu;stracil;kontrole,167,0,785063.html) Wszyscy przeciw Kaddafiemu. "Stracił kontrolę" Od libijskiego dyktatora odwrócił się nawet największy sojusznik w Europie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t134145.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/ofensywa;wojsk;kaddafiego;powstancy;odbili;brege,94,0,787038.html) Ofensywa wojsk Kaddafiego. Powstańcy odbili Bregę Przeciwnicy dyktatora formują alternatywny rząd Libii.
Tagi: zamieszki w afryce, libia, rewolucja, zamieszki, kaddafi, interwencja, zachód, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz