Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

"Kaddafi się hamuje, bo boi się interwencji"

0
Podziel się

Ben Barry z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych analizuje sytuację.

"Kaddafi się hamuje, bo boi się interwencji"
(ec.europa.eu)
bDTXKylN

Muammar Kaddafi nie używa lotnictwa w atakach na pozycje partyzantów, ponieważ nie chce, by bombardowania Bengazi zmobilizowały międzynarodową opinię do interwencji wojskowej w Libii - uważa Ben Barry z Międzynarodowego Instytutu Studiów Strategicznych (IISS).

W jego ocenie układ sił sprzyja Kaddafiemu, ale porażka partyzantów nie jest przesądzona, a nawet ich ewentualna porażka nie musi oznaczać końca konfliktu.

_ - Władze Libii mogły studiować konflikt w Bośni z 1995 roku i zorientowały się, że bośniaccy Serbowie, biorąc zakładników spośród personelu ONZ, masakrując ludność cywilną w Srebrenicy i ostrzeliwując Sarajewo, przyczynili się do ukształtowania się międzynarodowego konsensusu na rzecz interwencji wojskowej, która zmieniła układ sił przeciw nim _ - powiedział Barry dziennikarzom.

bDTXKylP

Gdyby lotnictwo libijskie zbombardowało Bengazi, działająca w mieście Narodowa Rada Libijska miałaby mocny argument, by domagać się od międzynarodowej społeczności ochrony ludności cywilnej - sądzi Barry.

Jego zdaniem libijscy powstańcy mogą ufortyfikować Bengazi, tak by bitwa o miasto nasuwała skojarzenia z oblężeniem Sarajewa przez bośniackich Serbów:

_ - Miasto liczące ponad 1 mln mieszkańców, o powierzchni 50 km kw., ma duży potencjał obronny, a także propagandowy. Powstańcy mogą przedstawić walkę o miasto jako atak na ludność cywilną, tak jak robił to rząd Bośni w mistrzowskiej operacji psychologicznej, która miała duży wpływ na opinię w USA i w świecie _ - dodał.

Według niego, reżim Kaddafiego nie nastawia się na szybkie zwycięstwo, lecz na długotrwały konflikt. Jego zwycięstwo nazwał _ prawdopodobnym _, choć nie uznał go za _ nieuchronne _. Zdaniem eksperta ewentualne zdobycie Bengazi nie zakończy wojny domowej, ponieważ powstańcy mogą przejść do wojny partyzanckiej.

bDTXKylV

_ - Im dłużej wojna będzie trwała, tym bardziej przeciwnicy Kaddafiego mogą się zradykalizować i uznać terroryzm za opcję. Im dłuższa wojna, tym większa polaryzacja po obu stronach i większa groźba popełnienia zbrodni wojennych po obu stronach _ - zaznaczył Barry.

Ewentualna wojna partyzancka mogłaby być okazją dla Al-Kaidy i pokrewnych jej organizacji do ustanowienia przyczółku w Libii, tak jak stało się to w Iraku - uważa ekspert, który przed przejściem do IISS służył w armii i ma stopień brygadiera.

Ekspert IISS zauważa, że najważniejszą bronią po obu stronach stała się furgonetka (pickup) z zamontowanym z tyłu działem przeciwlotniczym. W jego ocenie nie ma dowodów, by dowódcy wojskowi, którzy przeszli na stronę partyzantów, odgrywali istotną rolę operacyjną.

bDTXKylW
Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/141/t133773.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/walki;w;libii;rebelianci;zestrzelili;wojskowy;samolot,232,0,785640.html) Walki w Libii. Rebelianci zestrzelili wojskowy samolot Przeciwnicy Muammara Kadafiego odparli atak sił lojalnych wobec pułkownika w pobliżu miasta Misrata.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/15/t134927.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/zwyciestwo;kaddafiego;bedzie;koszmarem,25,0,793369.html) Zwycięstwo Kaddafiego będzie koszmarem Tak uważa brytyjski minister spraw zagranicznych William Hague.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/207/t134863.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;zgodzilby;sie;na;przekazanie;wladzy,3,0,791555.html) Kaddafi zgodziłby się na przekazanie władzy Dziennik _ Publico _ cytuje dyplomatów po spotkaniu szefa portugalskiego MSZ Luisa Amado z wysłannikiem Kadafiego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/192/t134848.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wyslannik;kaddafiego;negocjowal;w;lizbonie,111,0,791407.html) Wysłannik Kaddafiego negocjował w Lizbonie Zaufany współpracownik Muammara Kadafiego spotkał się z ministrem spraw zagranicznych Portugalii Luisem Amado.
bDTXKymq
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)