Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Kamiński: Gruzja liczy na Polskę

0
Podziel się:

Gruzja chce podnoszenia jej spraw na forum międzynarodowym.

Kamiński: Gruzja liczy na Polskę
(PAP/Tomasz Gzell)

Gruzja oczekuje, że Polska będzie podnosiła kwestię integralności terytorialnej tego kraju na forum międzynarodowym - poinformował w minister w Kancelarii Prezydenta Michał Kamiński, po rozmowach z przedstawicielami gruzińskich władz w Tbilisi.

Od piątku, w związku z sytuacją w Gruzji, w Tbilisi przebywają przedstawiciele prezydentaLecha Kaczyńskiego. W skład delegacji, obok Kamińskiego wchodzą też dyrektor Biura Spraw Zagranicznych Kancelarii Prezydenta Mariusz Handzlik i sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Robert Draba.

W środę prezydent Rosji Władimir Putin zalecił rządowi ustanowienie ściślejszych kontaktów z separatystycznymi republikami na terenie Gruzji - z Abchazją i Osetią Południową - w tym z ich władzami.

W reakcji na to, w czwartek Gruzja zażądała zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wcześniej tego dnia Tbilisi zażądało od Rosji, by wycofała się z wszystkich decyzji, które naruszają suwerenność Gruzji.

Jak poinformował w sobotę Kamiński, w bezpośrednim połączeniu z Tbilisi, polska delegacja spotkała się prezydentem Gruzji Micheilem Saakaszwilim, a także z szefem gruzińskiej dyplomacji Dawidem Bakradze i przewodniczącą parlamentu Nino Burdżanadze.

W relacji agencji RIA-Nowosti z Tbilisi, pani Burdżanadze - _ podziękowała prezydentowi Polski i polskiemu narodowi za to, że zawsze reagują na problemy Gruzji _, czego ostatnim przejawem jest wysłanie specjalnej delegacji.

- _ To wielki polityczny gest ze strony polskich przyjaciół _ - powiedziała Burdżanadze. Wyraziła przekonanie, że z pomocą Polski i innych państw europejskich Gruzja zdoła przezwyciężyć wszystkie problemy.

  • ZOBACZ TAKŻE: *

*

Relacjonując rozmowy w Tbilisi Kamiński powiedział dalej: - _ Oczekują od nas podnoszenia tej kwestii w tych wszystkich organizacjach międzynarodowych i na tych wszystkich forach międzynarodowych, których Polska jest ważnym i aktywnym uczestnikiem - od Parlamentu Europejskiego zaczynając, a na NATO kończąc _.

Na pytanie, czym była spowodowana decyzja o wysłaniu delegacji do Tbilisi, Kamiński odpowiedział, że była ona wynikiem czwartkowej rozmowy telefonicznej prezydentów Polski i Gruzji.

W tej rozmowie - relacjonował Kamiński - - _ pan Saakaszwili poprosił o podjęcie natychmiastowych i szybkich działań, które będą widomym znakiem tego, że Gruzja nie jest osamotniona w tej trudnej sytuacji _. Jak dodał, jedną z opcji było właśnie wysłanie prezydenckich przedstawicieli do Tbilisi.

Według niego, również deklaracja polskiego prezydenta została w Gruzji - _ bardzo dobrze przyjęta _ i umocniła pozycję Polski jako - _ najmocniejszego przyjaciela tego kraju w Unii Europejskiej _.

L. Kaczyński w wydanym w czwartek wieczorem oświadczeniu wyraził - _ głębokie zaniepokojenie wszelkimi próbami naruszenia integralności terytorialnej Gruzji _.

Zdaniem Kamińskiego, oświadczenie prezydenta - _ uruchomiło lawinę _ stanowisk organizacji międzynarodowych, państw i polityków w obronie integralności terytorialnej Gruzji.

- _ Jeżeli Polska jest dzisiaj przez kraj tak ważny w regionie, jak Gruzja, jest traktowana jako kraj który może spełniać istotną role w stabilizacji w tym regionie, to oznacza, że Polska jest graczem na arenie międzynarodowej _ - ocenił prezydencki minister.

Według doniesień sobotniego - _ Dziennika _, Rosjanie zablokowali przelot samolotu z polską delegacją przez terytorium ich kraju i po ponad pięciu godzinach poleciał on do Tbilisi okrężną trasą.

Pytany o ten incydent i o ewentualne pogorszenie stosunków z Rosją Kamiński odparł, że Polska w swoim - _ twardym stanowisku nie jest odosobniona _. - _ Dzisiaj cały świat zajmuje mocne stanowisko _ - powiedział. Jak dodał, również w sobotnich polsko-gruzińskich rozmowach obie strony podkreślały, że - _ ani Gruzja, ani Polska nie chcą i nie powinny być widziane jako kraje wrogie Rosji _.

- _ I interes Polski, i interes Gruzji leży w tym, by mieć dobre stosunki z Rosją _ - powiedział minister. Zaznaczył jednak, że dobre stosunki z Rosją - choć ważne - - _ nie są wartością samą w sobie _.

Jego zdaniem, Polska we własnym interesie musi dbać o to, by nie dopuścić do powrotu do międzynarodowej gry - _ sytuacji, w której różne imperialistyczne mocarstwa będą mogły zmieniać granice sąsiadujących z nimi krajów. _ - _ To jest - także z naszego punktu widzenia - niezwykle niebezpieczny precedens _ - dodał.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)